Örgütsel özdeşleşmenin motivasyon üzerindeki etkisinde işyeri nezaketsizliğinin aracılık rolü üzerine bir alan araştırması
A field study on the mediating role of workplace incivility in the effect of organizational identification on motivation
- Tez No: 925337
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın temel amacı örgütsel özdeşleşmenin motivasyon üzerindeki etkisinde işyeri nezaketsizliğinin aracılık rolünün araştırılmasıdır. Araştırmanın amacı doğrultusunda geliştirilen model ve hipotezlerin test edilebilmesi için Erzurum ve İstanbul illerindeki kamu ve özel sektör çalışanlarından anket tekniği ile elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Dağıtılan 240 anketten hatasız doldurulan 227 adeti değerlendirmeye alınarak, SPSS ve AMOS programları vasıtasıyla verilerin analizi yapılmıştır. Korelasyon analizi ve yapısal eşitlik modeli ile elde edilen bulgulara göre örgütsel özdeşleşme ile motivasyon arasında pozitif yönlü ve istatiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu; örgütsel özdeşleşme ile işyeri nezaketsizliği arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu; işyeri nezaketsizliği ile motivasyon arasında ise istatiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Bu araştırmada aracılık analizi için son zamanlarda daha fazla tercih edilen Bootstrap Güven Aralığı Tekniği uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara istinaden örgütsel özdeşleşmenin motivasyon üzerindeki etkisinde işyeri nezaketsizliğinin aracılık rolünün bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the mediating role of workplace incivility in the effect of organizational identification on motivation. In order to test the models and hypotheses developed in line with the purpose of the study, data obtained from public and private sector employees working in Erzurum and Istanbul provinces through survey technique were evaluated. 227 of the 240 distributed surveys that were filled out without error were evaluated and the data were analyzed using SPSS and AMOS programs. According to the findings obtained through correlation analysis and structural equation model, it was determined that there was a positive and statistically significant relationship between organizational identification and motivation; a negative and statistically significant relationship between organizational identification and workplace incivility; and no statistically significant relationship between workplace incivility and motivation. In this study, the Bootstrap Confidence Interval Technique, which has been preferred more recently, was applied for mediation analysis. Based on the findings obtained, it was determined that workplace incivility did not have a mediating role in the effect of organizational identification on motivation.