Davranışsal ve deneysel ekonomi alanında yapılan nörobilimsel çalışmalar üzerine bibliyometrik bir analiz
A bibliometric analysis on neuroscientific studies conducted in the field of behavioral and experimental economics
  1. Tez No: 925335
  2. Yazar: MUKADDES OCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Nöroekonomi insan beyninin işlevselliğini nörobilimsel teknikler ile inceleyen bilim dalıdır. Nöroekonomi, bireylerin finansal karar vermelerini etkileyen faktörleri ve insan beyninin birleşik bölümlerinin nasıl işlev gördüğünü anlamaya çalışmaktadır. Nöroekonomi çalışmaları, çeşitli nörobilim görüntüleme teknikleri kullanarak, bireylerin karar verme davranışlarını incelemek için araştırmalar yapmayı amaçlamaktadır. Ekonomik açıdan baktığımızda, bireylerin karar verme süreçlerinde finansal davranışlarının ne kadar etkili olduğunu ortaya çıkarmayı amaçladığı söylenebilmektedir. Bu yönüyle bir araştırma alanı olan nöroekonomi, iktisat biliminde insan davranışlarının ölçülmesi ve tüketici davranışlarının ortaya çıkmasında önemli bir role sahiptir. Bu çalışmada davranışsal ekonomi, deneysel ekonomi ve nöroekonomi kavramlarının birlikte ele alındığı çalışmalar incelenerek bibliyometrik analize dahil edilmiştir. Çalışmada kullanılan analize Scopus ve Web of Science veri tabanlarından elde edilen veriler eklenerek haritalandırmalar oluşturulmuştur. Bibliyometrik analiz sonucunda, davranışsal ekonomi, deneysel ekonomi ve Nöroekonomi anahtar kelimelerinin bağlantı güçleri, yapılan çalışmların yoğun olarak yayınlandıkları yıllar ve çalışmalarda hangi anahtar kelimelerin yoğunolarak kullanıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Neuroeconomics is a branch of science that studies the functionality of the human brain with neuroscientific techniques. Neuroeconomics attempts to understand the factors that affect individuals' financial decision-making and how the combined parts of the human brain work. Neuroeconomics studies aims to conduct studies to study the decision-making behavior of individuals using various neuroscience imaging techniques. From an economic point of view, it can be said that it aims to reveal how effective individuals' financial behaviors are in decision-making processes. Neuroeconomics, which is a research field in this aspect, has an important role in measuring human behavior in economic science and in the emergence of consumer behavior. In this study, the studies in which the concepts of behavioral economics, experimental economics and neuroeconomics are considered together were examined and included in the bibliometric analysis. Mapping was created by adding the data obtained from scopus and web of science databases to the analysis used in the study. According to the results of the analysis obtained, it was concluded that the connection strengths of these three keywords, the years in which they were published extensively, and which keywords were studied extensively.