Yerel yönetimler ekonomisi: Erzurum Büyükşehir Belediyesi üzerine bir uygulama
Local governments economy: An application on Erzurum Metropolitan Municipality
- Tez No: 925346
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Yerel yönetimler, kamu hizmetlerini vatandaşlara en yakın noktada sunma, bürokrasiyi azaltma ve demokratik katılımı güçlendirme açısından kritik bir rol oynamaktadır. Özellikle merkezi yönetimin tüm hizmetleri etkin bir şekilde sunmasının zorluğu, yerel yönetimlerin vazgeçilmezliğini ortaya koymaktadır. Sanayi Devrimi'yle hızla artan kentleşme sürecinde, yerel yönetimler, şehirlerin yönetimi açısından önemli bir sorumluluk üstlenmiştir. Bu bağlamda, yerel yönetimlerin ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik açısından gücü, toplumsal sorunlara daha hızlı müdahale edebilme yeteneklerinden kaynaklanmaktadır. Bu tür özellikleri sahip yerel yönetimler merkezi yönetimlerin vazgeçilmesi konumunda hizmet sağlamaktadır. Bu bağlamda Erzurum Büyükşehir Belediyesi (EBB) de şehrin kalkınmasına önemli katkılar sağlamaktadır. Belediye, altyapı projeleri, tarım ve hayvancılık yatırımları, turizm ve sanayi yatırımlarıyla Erzurum'un ekonomik büyümesini desteklemektedir. Diğer yandan Erzurum'un potansiyelini ortaya koymak amacıyla EBB, yerel kaynakları etkin bir şekilde kullanarak şehirdeki sosyal, kültürel ve ekonomik yapıyı güçlendirmektedir. Bu çalışmada, Erzurum'daki kanaat önderleriyle yapılan mülakatlar, EBB'nin kent ekonomisine olan katkılarını ve karşılaşılan sorunları anlamaya yardımcı olmuştur. Yerel yönetimlerin etkinliğini daha iyi değerlendirebilmek için Erzurum'da 13 kanaat önderiyle, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji yöntemi kullanılarak yapılan mülakatlar, bu konuda önemli veriler sunmuştur. Elde edilen bulgular, Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nin kalkınma politikaları hakkında önemli bir farkındalık sağlamış, şehrin ekonomik ve sosyal kalkınmasına dair önemli çıkarımlar yapılmıştır. Mülakat görüşmelerinden elde edilen sonuçlara göre Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nin sürdürülebilir kalkınmaya yönelik projeleri, yerel halkın yaşam kalitesini artırırken şehrin ekonomik gücünü de pekiştirdiği görüşü hakimdir. Erzurum'un gelişmesinde, yerel yönetimlerin önemli katkıları olmakla birlikte, belediyenin güçlü bir yönetim anlayışı ve katılımcı politikalar geliştirmesinin, şehrin geleceği için kritik öneme sahip olduğu kanaatine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Local governments play a critical role in delivering public services at the closest level to citizens, reducing bureaucratic inefficiencies, and enhancing democratic participation. The inherent challenges faced by central governments in efficiently delivering all services underline the indispensability of local governance. During the rapid urbanization triggered by the Industrial Revolution, local governments assumed significant responsibilities in managing urban areas. In this context, the capacity of local governments to achieve economic and social sustainability is rooted in their ability to respond promptly to societal issues. These attributes render local governments an essential complement to central administrations in service provision. Erzurum Metropolitan Municipality (EBB) exemplifies this role by contributing significantly to the city's development through initiatives in infrastructure, agriculture, livestock, tourism, and industrial investments. By effectively utilizing local resources, EBB aims to strengthen the social, cultural, and economic structures of Erzurum while highlighting the city's potential. This study draws on qualitative research conducted using the phenomenological method, involving interviews with 13 opinion leaders in Erzurum. These interviews provide valuable insights into EBB's contributions to the urban economy and the challenges it encounters. The findings indicate that EBB's sustainable development projects have not only enhanced the quality of life for residents but also bolstered the city's economic resilience. While local governments play a pivotal role in Erzurum's development, the study emphasizes the critical importance of EBB adopting a robust governance approach and fostering participatory policies to secure the city's future development trajectory.