Anadolu sahası Türk halk edebiyatında mavi renk ve sembolik yansımaları
Blue color and its symbolic reflections in Turkish folk literature of Anatolia
- Tez No: 925386
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR DENİZ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Renk, insanların duygu ve düşüncelerini şekillendiren, sembollerle ilişkilendirilen ve etkileyiciliği yüksek olan bir olgudur. Günlük yaşamın her alanına etki etmiş olan renklerin anlamlandırılmasında sembolizmin etkisi büyüktür. Türk milletinin kültürel özellikleri, adetleri ve inançları gibi toplumu oluşturan her bir parça üzerinde renkler sembolik anlamları ile etkisini göstermektedir. Renkler bu bağlamda kültürlerin yarattığı şifreler içerisindeki sembolik unsurlardır. Çalışma bağlamında üzerinde durulan mavi renk ise, birçok farklı anlamı ifade etmektedir. Türk halk edebiyatı ürünlerinin“Anadolu sahası”şeklinde sınırlandırıldığı çalışmada mavi rengin en genel anlamları ile sonsuzluğu, ulaşılmazlığı, yaşamsal sürekliliği, canlılığı simgelediği ve bilinen olumlu anlamlarının yanında olumsuz anlamları da ihtiva ettiği görülmektedir. Çalışma içerisine dâhil edilen metinlerde mavi rengin“gök”sözcüğü ile ifade edildiği, gök kavramına bağlı olarak çoğunlukla yaratıcı olan Tanrı'ya işaret edildiği ve kutsiyetini de buradan aldığı görülmektedir. Çalışmada gök/mavi rengin diğer kavramlar ile birleşiminden doğan yeni anlamlar sembolik olarak çözümlenmiş, yaşam seyrinin içinde milletin ortak hafızasından doğan ürünlerde mavi rengin tespiti yapılmış ve sembolik olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Color is a highly impressive phenomenon that shapes people's emotions and thoughts, is associated with symbols. Symbolism has a great impact on the meaning of colors, which have influenced every aspect of daily life. Colors have an impact with their symbolic meanings on every part of society, such as the cultural characteristics, customs and beliefs of the Turkish nation. In this context, colors are symbolic elements within the codes created by cultures. The color blue, which is emphasized in the context of the study, expresses many different meanings. In the study limited as“Anatolian area”, it is seen that the color blue symbolizes infinity, inaccessibility, vital continuity, liveliness in its most general meanings and contains negative meanings as well as its known positive meanings. In the texts included in the study, it is seen that the color blue is generally expressed with the word“sky”, and depending on the concept of sky, it sometimes refers to God, the creator, and derives its holiness from here. In the study, new meanings arising from the combination of the sky/blue color with other concepts were analyzed symbolically, and the color blue was identified and interpreted in the products arising from the common memory of the nation in the course of life.