Müntecebüddîn el-Hemedânî'nin el-Kitâbü'l-Ferîd fî iʿRâbi'l-Kurʾâni'l-Mecîd adlı tefsîrinin kırâat yönünden tahlili
An analysis of muntajab al-din al-Hamadani 's tafsir 'el-Kitâbü'l-Ferîd fî iʿRâbi'l-Kurʾâni'l-Mecîd' from the perspective of qira'at
- Tez No: 925390
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL GÜLLÜCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıraat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
6./12. yüzyılın son çeyreğinde doğup 643/1245 yılında vefat eden Müntecebüddîn el-Hemedânî, kendi asrının önde gelen müfessirlerinden biridir. Kahire'de Salâhiye, Dımaşk'ta Zencîliyye medresesinde uzun yıllar tedrîsat faaliyetlerinde bulunmuş, tedrîsat faaliyetleri yürüttüğü medreselerde Kur'ân'ı dilbilimsel olarak ele aldığı çalışmalarının yanında kırâatle de ilgilenmiş, tefsîr ve kırâat alanında temayüz etmiştir. Müellif, eserinde ele aldığı kırâatleri ferşî ve usûlî/fonetik açıdan değerlendirip bu kırâatlerin Arap dili ve tefsîrle ilişkisini açıklayarak îzâhlarda bulunmuştur. Eserinde çoğunlukla mütevâtir ve şâz kırâatleri ele alan müellif, kırâatleri değerlendirirken hangi kırâatin daha isabetli olduğu ya da hangisinin daha zayıf olduğu hakkında yorum yaparak kendisi de bir tercihte bulunmaktan geri kalmamıştır. Ele aldığı kırâatlerle ilgili kendisinden önceki âlimlerin görüşlerini yansıtarak hem kırâatin mânasıyla ilgili bir temel oluşturmuş hem de kırâatin hangi râviden rivâyet edildiğini belirterek bir hüccet oluşturma yoluna gitmiştir. Kendisine has bir metot uygulayan el-Hemedânî, daha önce yazılan bu tür tefsîrlerin bazılarının uzun bazılarının ise çok kısa olduğunu belirterek kendisinin orta bir yol tutarak daha kullanışlı ve istifâde edilmesi daha kolay orta büyüklükte bir eser telif ettiğini beyân etmiştir.
Özet (Çeviri)
Muntajab al-Din al-Hamadani, who was born in the last quarter of the 6th century AH (12th century CE) and passed away in 643 AH (1245 CE), was one of the prominent exegetes of his time. He spent many years teaching at the Salahiyya Madrasa in Cairo and the Zanjiliyya Madrasa in Damascus. In these institutions, he engaged in scholarly activities, focusing on linguistic analysis of the Qur'an and also delving into the field of qira'at (Qur'anic recitation). He distinguished himself in the fields of tafsir (exegesis) and qira'at. In his works, he evaluated the qira'at from both a detailed (farshī) and foundational/phonetic (usūlī) perspective, explaining the relationship between these recitations and the Arabic language as well as their relevance to tafsir. He often addressed both mutawatir (widely transmitted) and shadhdh (irregular) qira'at, and while evaluating them, he did not hesitate to comment on which recitation was more accurate or which was weaker, making his own preferences clear. By reflecting the views of earlier scholars on the qira'at he discussed, he not only established a foundation for understanding the meaning of the recitations but also provided evidence by specifying from which narrators they were transmitted. Applying his own unique methodology, al-Hamadani noted that some of the earlier tafsir works were overly lengthy while others were too brief. He aimed for a middle path, composing a work of moderate size that was more practical and easier to benefit from.