Elektroeğirme ile üretilen nanoliflerin hızlı tanı kiti hazırlanmasına yönelik uygulamaları
Applications of nanofibers produced with electrospinning for thepreparation of rapid diagnostic kit
- Tez No: 925391
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ODACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Vücut sıvılarındaki klinik biyobelirteçlerin erken tespiti için etkili teşhis araçlarının geliştirilmesi hem hastalığın hem de potansiyel hastalık durumlarını mümkün olan en kısa sürede öngören fizyolojik belirtilerin saptanmasında büyük önem taşımaktadır. Hasta başı testler (POCT), biyobelirteçlerin tayininde hızlı, düşük konsantrasyonlu ve ucuz ölçüm biyosensörler olmasına olanak sağlamaktadır. POC testleri farklı biyobelirteçlerin tayin edebilmektedir. Nanomalzemelerin hasta başı testlerine entegrasyonu sayesinde uygun maliyetli, taşınabilir, kullanımı kolay POC testleri üretilebilmektedir. Bu tez önerisinde, kardiyovasküler hastalıklardan sayılan ateresklorezun bir biyobelirteci olan CD36 proteinin tayinine yönelik nanolifler üzerinde kolorimetrik biyoanaliz sistemi tasarlandı. Polikaprolakton (PCL) ve polialilamin hidroklorür (PAH) polimerleri ile elektroeğirme yöntemi sayesinde boncuksuz ve yüksek bir yüzey/hacim oranına sahip nanoliflerler üretildi. CD36 proteinin tayini için CD36 proteine spesifik aptamer ve altın nanopartiküller kullanılarak biyokonjugatlar hazırlandı. Biyokonjugatlar farklı konsantrasyonlardaki CD36 ile inkübe edildi ve nanolifler üzerinde uygulandı. Artan CD36 konsantrasyonlarına göre nanolif platformunda gözle görülebilen renk değişimleri meydana geldi. Her bir renk yoğunluğu akıllı bir telefon kamerası ile kaydedildi. Nanolif temelli kolorimetrik sensörün doğrusal tayin aralığını 25-400 ng/mL, gözlenebilme sınırı (LOD) 21,11 ng/mL olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The development of effective diagnostic tools for the early detection of clinical biomarkers in body fluids is crucial for identifying diseases and potential health conditions as quickly as possible. Point-of-care testing (POCT) enables rapid, low-concentration, and cost-effective measurement biosensors for biomarker determination. POC tests enable the rapid, low-concentration, and cost-effective measurement of biomarkers using biosensors. POC tests can determine various biomarkers. The integration of nanomaterials into point-of-care testing offers opportunities to create cost-effective portable, and easy-to-use POC tests. In this thesis, a nanofiber-based colorimetric sensor has been designed for the determination of CD36 protein, a biomarker associated with cardiovascular diseases such as atherosclerosis. Nanofibers with a high surface-to-volume ratio were produced using electrospinning techniques with polycaprolactone (PCL) and polyallylamine hydrochloride (PAH) polymers. Bioconjugates were prepared using CD36-specific aptamers and gold nanoparticles for the detection of CD36 protein. The bioconjugates were incubated with varying concentrations of CD36 and applied to the nanofiber-based sensor platform. Visible color changes occurred on the nanofibers according to increasing CD36 concentrations. Each color intensity was recorded using a smartphone camera. The linear detection range of the nanofiber-based colorimetric sensor was found to be 25-400 ng/mL, with a limit of detection (LOD) of 21.11 ng/mL.