İlk dönem tasavvuf klasiklerinde takvâ
Piety in the early Sufi classics
- Tez No: 925389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İslâmiyetin insana sunduğu en önemli prensipler arasında îmân ve amelin ötesinde güzel ahlâklı ve takvâlı olmak başta gelmektedir. Takvâ kavramı Allah'ın (c.c) emrettiklerine riâyet etmeyi, yasakladıklarından sakınarak azâbından korunmayı ifade etmektedir. Kur'ân-ı Kerîm ve hadîs-i şeriflerde çoğu kez takvânın mâhiyetinden ve fazîletinden bahsedilmiştir. Hatta Kur'ân'da muttakîler için cennet vaâd edildiği bildirilmiştir. Allah, takvâ ile ilgili âyetlerde muttakîlerden övgüyle bahsederken Hz. Peygamber (s.a.v.) de sürekli bu yönde teşvik etmiştir. Hz. Peygamber'in ve sahâbenin yaşantılarına baktığımızda onların daima zühd ve takvâ üzere oldukları görülmektedir. Sonraki dönemlerde de zâhidler ve mutasavvıflar yaşantılarında takvânın önemini korumuşlardır. Mâhiyeti ve fazîleti sebebiyle takvâ, Müslümanlar için ulvî bir makâm ve kurtuluş vesilesi olarak görülmüştür. Takvâya ulaşmak amacıyla Müslümanlar, kendi nefsleriyle mücadele etmekle birlikte insanlığa mâl olacak ilmî çalışmalar da gerçekleştirmiştir. Tasavvuf döneminde mutasavvıflar tarafından yazılan eserler bu ilmî çalışmalara örnek verilebilmektedir. Bu çalışmada tasavvufî açıdan takvânın önemi ve mâhiyeti ortaya konmuştur. Takvânın kavramsal çerçevede İslâm literatündeki karşılığına değindikten sonra dönemsel ve fikirsel açıdan ifade ettiği mânâlara yer verilmiştir. Takvânın özellikle tasavvufî açıdan inceleniyor olması sebebiyle konuyla ilgili araştırma tasavvuf eserlerinden yola çıkarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Among the most important principles that Islam offers to people, being well mannered and pious comes first, beyond faith and deeds. The concept of piety refers to complying with what Allah (swt) commands and protecting oneself from His punishment by avoiding what He forbids. The nature and virtue of piety are often mentioned in the Quran and hadiths. It is even stated in the Quran that Paradise is promised to the pious. While Allah speaks highly of the pious in the verses regarding piety, the Prophet (s.a.w.) also constantly encouraged this. When we look at the lives of the Prophet and his companions, we see that they were always on the basis of asceticism and piety. In later periods, ascetics and Sufis maintained the importance of piety in their lives. Due to its nature and virtue, piety has been seen as a sublime position and a means of salvation for Muslims. In order to attain piety, Muslims have struggled with their own egos and also carried out scientific studies that would be of value to humanity. Classical works written by Sufis during the Sufi period can be given as examples of these scientific studies. In this study, the importance and nature of piety from a Sufi perspective has been revealed. After touching upon the conceptual framework of piety in Islamic literature, its meanings expressed in terms of periods and ideas have been mentioned. Since piety is being examined from a Sufi perspective, the research on the subject has been conducted especially based on classical Sufi works.