İdare hukuku açısından ekolojik kamu düzeni
Ecological public order in terms of administrative law
- Tez No: 925397
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 367
Özet
Kamu düzeninin klasik unsurları, genel olarak insan merkezlidir bu nedenle klasik kamu düzeni çevreyi insanlar için bir tehlike söz konusu olduğunda dikkate alır. Ayrıca klasik kamu düzeni, yaşayan insanlarla ilgilenir, ancak çevrenin korunması gelecek kuşakları da ilgilendirir ki sürdürülebilir kalkınma, sürdürülebilir çevre gibi kavramlar bu kabulden hareketle ortaya çıkmıştır. Bu sınırlı perspektif nedeniyle kamu düzeninin klasik unsurları pek çok durumda çevreyi koruma açısından yetersiz kalmaktadır. Ekolojik kamu düzeni, çevreyi, doğal kaynakları, flora ve faunayı korumayı, çevresel yararı sağlamayı ve mekânsal rahatsızlıkları önlemeyi amaçlayan bilimle harmanlanmış kamu düzenidir. Ekolojik verinin ve bir faaliyetin çevrenin çeşitli unsurları üzerindeki sonuçlarına ilişkin bilimsel bulgular ekolojik kamu düzenine kaynaklık etmektedir. Ekolojik kamu düzeninin insan merkezci olmayışı onu kamu düzeninin klasik unsurları olan güvenlik, kamu sağlığı ve esenlik unsurundan ayırır. Ekolojik kamu düzeni, çevresel rahatsızlık insanı doğrudan etkilememiş olsa dahi, salt çevreyi korumak üzere önlem alınması ve uygulanması gerektiğini kabul eder. Ekolojik kamu düzeni eşik aracılığı ile somutlaşır. Çevrenin tolere edemeyeceği rahatsızlığın, teknik ölçü birimleri veya bilimsel değerlerle ifade edilmesi ile eşik değerler ortaya çıkar. Türk hukukunda da eşik değer, sınır değer, limit değer gibi farklı adlarla mevzuatta yer almaktadır. Eşik değerler, bilimsel gerçeği ve mevzuatı birbirine uygun hale getirmeye olanak sağlar. Ayrıca ekolojik kamu düzenini bozacak nitelikte bir çevresel rahatsızlığın gerçekleşip gerçekleşmediğini saptamaya ilişkin somut bir değerlendirme ölçütü oluşturur. Bu tezin amacı, kavramın ortaya çıktığı Fransız doktrini başta olmak üzere konuya ilişkin teorik temelleri ve uygulamaya ilişkin esasları ortaya koyarak idare hukuku açısından ekolojik kamu düzeni kavramına ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
Traditional elements of public order are often anthropocentric, so traditional public order considers the environment in the context of a danger to people. In addition, classical public order is concerned with a living human being, but the protection of the environment also concerns future generations, and concepts such as sustainable development and sustainable environment have emerged from this recognition. Due to this limited perspective, the traditional elements of public order are in many cases insufficient to protect the environment. Ecological public order is public order blended with science that aims to protect the environment, natural resources, flora and fauna, and to ensure environmental interests and prevent spatial nuisances. Ecological data and scientific findings on the consequences of an activity on various elements of the environment are the source of ecological public order. The fact that ecological public order is not anthropocentric distinguishes it from the traditional elements of public order: security, public health and well-being. Ecological public order recognizes that measures should be taken and implemented solely to protect the environment, even if the environmental nuisance does not directly affect human beings. Ecological public order is embodied through thresholds. Thresholds emerge when the disturbance that the environment cannot tolerate is expressed in technical units of measurement or scientific values. In Turkish law, it is also included in the legislation under different names such as threshold value, limit value. Moreover, the threshold constitutes a concrete criterion for determining whether an environmental nuisance has occurred that is likely to disturb the ecological public order. The aim of this thesis is to shed light on the concept of ecological public order in terms of administrative law by revealing the theoretical foundations and practical principles of the subject, particularly the French doctrine from which the concept emerged.