1970'li yıllar Türkiye'sinde kadının kamusal alandaki rolü
The role of women in the public space in Turkey in the 1970's
  1. Tez No: 925416
  2. Yazar: HİLAL OKATAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE SOMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Türkiye'de 1950'li yıllar itibariyle bir değişim ve dönüşüm sürecine girilmiş, sosyal ve siyasal birçok atılım gerçekleşmiştir. Ardından 1960'lı yıllarda gelişen siyasal eylemler ve toplumsal hareketlilik Türkiye'yi etkilemiştir. 1970'li yıllarda Türkiye'de özellikle siyasi ve toplumsal olaylar nezdinde hareketlilik meydana gelmiştir. Bu süreç kamusal alanı da şekillendirmiştir. Yeni dönemin koşullarına uygun toplumsal ve kamusal düzenlemeler de ortaya çıkmıştır. Dönemin koşulları içerisinde göç olgusuna da bağlı olarak kadın; kentleşme, işçileşme ve siyasallaşmaya bağlı olarak kamusal alana doğru bir akış göstermiştir. Ekonomik kaygılar başta olmak üzere birçok nedene bağlı olarak kırdan kente göç etmiştir. Ağırlıklı olarak işçi sınıfının bir parçası olmuş daha sonra örgütlenmeler yoluyla da kamusal alanda faaliyet göstermeye başlamıştır. Bu değişimin meydana gelmesinde kadın istihdamındaki artışın yanı sıra Türkiye'de ortaya çıkan kadın hareketlerinin etkisinden de söz edilebilir. Kadın hareketleri, dernekler üzerinden kadını toplumsal alana katmak için mücadeleler vermişlerdir. Bu kuruluşlar, kadın açısından kamusal alanda söz sahibi ve görünür olmak için bir araçtır. Türkiye'de 1960'larda başlayan ve 1980 yılına kadar olan süreçte toplum içinde atılım gerçekleştirmeye çalışan kadın desteklenmiştir. Bu çalışmada da kadının Türkiye özelinde 1970'li yıllardaki kamusal alandaki varlığı tarihsel, iktisadi, siyasal ve sosyo-kültürel açıdan ortaya konmaya çalışılacaktır. Dönemin arka planı hakkında bilgiler de verilerek bu çerçevede kadının gelişen toplumsal dinamiklerde bir özne haline gelme süreci irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Starting from the 1950s, Turkey entered a period of change and transformation, during which numerous social and political advancements took place. Subsequently, the political actions and social mobility that emerged in the 1960s had a significant impact on Turkey. The 1970s witnessed heightened activity in Turkey, particularly in terms of political and social events. This process also shaped the public sphere, leading to new social and public arrangements aligned with the conditions of the new era. Within the framework of the period's conditions, and particularly due to migration, women began to transition into the public sphere, influenced by urbanization, labor participation, and politicization. Women migrated from rural to urban areas for various reasons, primarily economic concerns. Initially becoming part of the working class, women later became active in the public sphere through organizational efforts. The increase in women's employment and the influence of emerging women's movements in Turkey can be considered significant factors in this transformation. Women's movements, through associations, fought to integrate women into the social sphere. These organizations served as tools for women to gain visibility and a voice in the public sphere. Between the 1960s and 1980, women striving to make advancements within society were supported in Turkey. This study aims to examine the presence of women in the public sphere during the 1970s in Turkey from historical, economic, political, and socio-cultural perspectives. Providing background information about the period, the study will analyze the process through which women became subjects in the evolving social dynamics.