Cerrahi girişim uygulanan lomber disk hernisi hastalarında preoperatif ağrı korkusunun postoperatif ağrı şiddetine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of fear of preoperative pain on postoperative pain severity in lumbar disc herniation patients with surgical intervention
- Tez No: 925415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEZCAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Lomber disk hernisi bel ağrısının cerrahi girişim gerektiren en önemli nedenlerinden birisidir. Ağrıya bağlı olarak yaşam kalitesi olumsuz etkilenen bireylerde anksiyete ve depresyon oranları artmaktadır. Lomber disk hernisi tanısı alan ve operasyon planlanan hastalar için hemşirelik bakımları c e r r a h i g i r i ş i m öncesi ve sonrası olarak ele alınmaktadır. Bu çalışma lomber disk herniasyonu olan hastalarda cerrahi girişim öncesi ağrı korkusunu, bireyin cerrahi girişim öncesinde ve sonrasında beklediği ağrı şiddetini belirlemeye yönelik hemşirelik fonksiyonlarını sunmak amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Mayıs 2023 ile Haziran 2023 tarihleri arasında, Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Beyin Cerrahisi Kliniği'nde LDH (Lomber Disk Hernisi) tanısı ile genel anestezi altında lomber parsiyel laminektomi ve diskektomi cerrahisi geçiren hastalar, çalışmanın evrenini oluşturmuştur. Yapılan G*Power analizi sonucunda örneklem büyüklüğü 54 hasta olarak hesaplanmıştır. Çalışmanın daha güvenilir sonuçlar verebilmesi amacıyla örneklem sayısının 60 ve üzeri hastadan oluşmasına karar verilmiş olup, Mayıs 2023 ile Haziran 2023 tarihlerinde kliniğe başvuran ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan, katılmayı kabul eden toplam 69 hasta, çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler,“Hasta Bilgi Formu”,“Ağrı Korkusu Ölçeği-III”ve“Görsel Kıyaslama Ölçeği (GKÖ)”ile toplandı. Lomber disk hernisi (LDH) cerrahisi ile ilgili cerrahi girişim öncesi ağrı korkusu bulguları incelendiğinde; hastaların ağrı korkusu ölçeği puan ortalaması 75,841±18,941 (Min=30; Maks=111), bulundu. Araştırmaya katılan hastaların cerrahi girişim sonrası GKÖ puan ortalamaları 1,750±0,914 (Min=0; Maks=4) bulundu. Katılımcıların ağrı korkusu düzeylerinin yüksek olduğu, cerrahi girişim öncesi ağrı şiddetinin, cerr ahi girişim sonrası 6. saatte değerlendirilen ağrı şiddetlerinden fazla olduğu saptanmıştır. Çalışma bulguları, LDH cerrahi girişim yapılan hastalarda ağrı korkusunun ağrı şiddetini etkilediğini gösterdi. Araştırma sonuçları, cerrahi girişim öncesi ağrı korkusu yaşayan hastalarda ağrı korkusunu önlemek amaçlı yapılacak erken müdahalenin, cerrahi girişim sonrası ağrı şiddetini düşürdüğünü gösteren kavramsal bir model sağlamaktadır
Özet (Çeviri)
Lumbar disc herniation is one of the most significant causes of low back pain requiring surgical intervention. In individuals whose quality of life is negatively affected by pain, the rates of anxiety and depression tend to increase. For patients diagnosed with lumbar disc herniation (LDH) who are scheduled for surgery, nursing care is considered both preoperatively and postoperatively. This study was conducted as a descriptive research to present nursing functions aimed at determining the fear of pain before surgery and the expected pain intensity before and after surgery in patients with lumbar disc herniation. Between May 2023 and June 2023, patients who underwent lumbar partial laminectomy and discectomy under general anesthesia with a diagnosis of LDH at the Neurosurgery Clinic of Namık Kemal University Hospital constituted the population of the study. According to the G*Power analysis, the sample size was calculated to be 54 patients. To ensure more reliable results, it was decided that the sample size would consist of 60 or more patients. Therefore, a total of 69 patients who were admitted to the clinic between May 2023 and June 2023, met the inclusion criteria, and agreed to participate, formed the sample of the study. Data were collected using the“Patient Information Form,”the“Pain Fear Scale-III,”and the“Visual Analogue Scale (VAS).”The findings regarding the fear of pain before surgical intervention in patients undergoing lumbar disc herniation (LDH) surgery revealed that the mean score of the pain fear scale was 75.841 ± 18.941 (Min = 30; Max = 111). The mean VAS score of the patients postoperatively was found to be 1.750 ± 0.914 (Min = 0; Max = 4). It was determined that the participants' fear of pain levels were high and the pain intensity before the surgical intervention was higher than the pain intensity evaluated at the 6th hour after the surgical intervention. Study findings showed that fear of pain affected pain severity in patients undergoing LDH surgery. The research results provide a conceptual model showing that early intervention to prevent fear of pain in patients who have fear of pain before surgical intervention reduces the severity of pain after surgery.