Bireysel spor ve takım sporu yapan sporcuların beslenme bilgi düzeylerinin ölçümü ve karşılaştırılması
Measurement and comparison of nutritional knowledge levels of athletes performing individual and team sports
- Tez No: 925417
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı bireysel spor ve takım sporu yapan sporcuların beslenme bilgi düzeylerini elde edilen veriler aracılığıyla belirlemek ve karşılaştırmaktır. Çalışmaya 50'si erkek, 51'i kadın olmak üzere 101 gönüllü sporcu katılmıştır. Bu 101 sporcudan 20'si aynı zamanda milli sporcudur. Çalışmada veri toplama aracı olarak 68 maddeden oluşan Sporcu Beslenmesi Bilgi Ölçeği ve 13 sorudan oluşan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Veriler online ortamda Google Forms aracılığıyla toplanmıştır. İkili grupların ortalamalarının karşılaştırılması için bağımsız örneklem t testi ve ikiden fazla olan grupların karşılaştırılması için tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma kapsamında anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine and compare the nutritional knowledge levels of athletes doing individual sports and team sports through the data obtained. 101 volunteer athletes, 50 men and 51 women, participated in the study. 20 of these 101 athletes are also national athletes. In the study, the Nutrition for Sport Knowledge Questionnaire consisting of 68 questions and a personal information form consisting of 13 questions were used to collect data. Data was collected online via Google Forms. Independent samples t test was used to compare the means of two groups, and one-way analysis of variance was used to compare more than two groups. While evaluating the findings obtained in the study, SPSS 23.0 package program was used for statistical analysis. Within the scope of the research, the significance level was considered as p0.05).