Yeşil kamu alımları: Avrupa Birliği ve Türk ihale mevzuatı çerçevesinde bir değerlendirme
Green public procurement: An evaluation in the framework of the European Union and Türkiye procurement legislation
- Tez No: 925426
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kamu ihaleleri, kamunun mal ve hizmet ihtiyacı ile yapım işlerine yönelik gereksinimlerinin karşılanmasına yönelik işlemlerdir. Yaklaşık son otuz yıla kadar daha çok bu klasik fonksiyonu özelinde değerlendirilen kamu ihaleleri, günümüzde kamu politikası aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu kapsamda değerlendirilen eğilimlerden biri olan yeşil kamu alımları yaklaşımı, kamu ihale süreçleri içerisine çevresel sürdürülebilirlik faktörünün entegre edilmesi anlayışıdır. Başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere birçok ülke, bu anlayışın yaygınlaştırılmasına yönelik politika önlemlerine sahiptir. Bu çalışmanın amacı, Türk ihale sisteminde yeşil kamu alımlarına yönelik mevcut düzenlemelerin incelenmesi ve ihale sürecine çevresel kriterlerin entegre edilmesi noktasında politika önerileri sunulmasıdır. Bu kapsamda çalışmanın ilk bölümünde yeşil kamu alımlarına yönelik teorik bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde, yeşil kamu alımları noktasında başarılı bir aktör olarak gösterilen Avrupa Birliği'ndeki mevzuat incelenmiş ve uygulama örnekleri ile yeşil kamu alımlarının ihale sürecine entegre edilmesine yönelik mekanizmalara yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise öncelikli olarak Türk kamu ihale mevzuatı içerisinde yeşil kamu alımları yaklaşımına yönelik düzenlemelerin mevcudiyeti ele alınmıştır. Daha sonra ise Türk ihale mevzuatına yeşil kamu alımları yaklaşımının entegre edilmesine yönelik söylem ve politika içeren belgelere yönelik doküman incelemesi yapılmıştır. Çalışma sonucunda, Türkiye'de kamu ihalelerinin çevresel politikaları destekleme noktasında yetersiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu kapsamda Avrupa Birliği mevzuatı ve uygulamaları emsal alınarak Türk ihale mevzuatına yönelik politika önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Public procurement is a process undertaken to meet the public's needs for goods, services, and construction works. While public procurement was primarily viewed through this classical lens for nearly three decades, it has recently begun to be utilized as a public policy tool. In this context, the green public procurement approach is the integration of environmental sustainability into public procurement processes. Many countries, particularly those in the European Union, have taken policy measures to promote this approach. This study aims to examine the existing regulations on green public procurement within the Turkish procurement system and to provide policy recommendations for integrating environmental criteria into the procurement process. To this end, the first part of the study presents theoretical information on green public procurement. In the second part, the EU's legislation on green public procurement is examined, as the EU is considered a successful actor in implementing this approach. This section also provides examples of how environmental criteria are integrated into the procurement process. In the final part, the study first addresses the existence of regulations on green public procurement within the Turkish public procurement legislation. Subsequently, a document analysis is conducted of statements and policies containing references to integrating the green public procurement approach into the Turkish procurement legislation. The study concludes that public procurement in Turkey is insufficient in supporting environmental policies. Based on the EU legislation and practices, policy recommendations are provided for the Turkish procurement legislation.