Retrograt otolog prime kullanımının kan ürünlerine ve hemogram değerlerine olan etkisinin resrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the effect of retrograde autologous prime use on blood products and hemogram values
  1. Tez No: 925427
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİTHAT FAZLIOĞLU, DOÇ. DR. MEHMET OKAN DONBALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kardiyopulmoner baypasa başlamadan önce, sistemdeki havayı uzaklaştırmak için sistemin prime solüsyonu ile doldurulması gerekmektedir. Kardiyopulmoner baypas sırasında prime solüsyonlarının neden olduğu hemodilüsyonu önlemede kullanılan etkili bir yöntemde Retrograd Otolog Prime (ROP) dır. Çalışmada, ROP yönteminin hemoglobin ile hematokrit seviyeleri ve transfüzyon gereksinimleri üzerindeki olası olumlu etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında, Tekirdağ İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda açık kalp cerrahisi uygulanan ve belirli kriterlere uyan 50 erişkin hasta incelenmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların EF'si %40'un üzerinde, hematokrit değerleri %26-42 aralığında olup, hematolojik hastalık öyküsü veya kanama patolojisi bulunmamaktaydı. İlk kez ameliyat olacak bu hastalar, uygun koşullarda operasyona alınmıştır. Katılımcılar rastgele iki gruba ayrılmış; kontrol grubuna standart prime solüsyonu uygulanırken, çalışma grubumuza ROP yöntemi uygulanmıştır. Tüm hastalar, standart kardiyopulmoner baypas ve perfüzyon protokollerine göre yönetilmiştir. Sonuçlar, ROP yönteminin uygulandığı grupta intraoperatif ve postoperatif kan ürünleri kullanımının daha az olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Before starting cardiopulmonary bypass, the system must be filled with prime solution to remove air from the system. One of the effective methods used to prevent hemodilution caused by prime solutions during cardiyopulmonary bypas is the Retrograte Autolugous Prime (ROP) method. This study aimed to evaluate the possible positive effects of the ROP method on hemoglobin, hematocrit levels and transfusion requirements. Within the scope of the research, 50 adult patients who underwent open heart surgary at the Department of Cardiyovascular Surgery of Tekirdağ İsmail Fehmi Cumalığlu City Hospital and met certain criteria were examined. The patients included in the study had an ejection fraction above 30%, hematocrit values between 24-42%, and no history of hematological disease or bleeding pathology. These patients, who were undergoing surgery for the first time, were operated on under elective conditions. The participants were randomly divided into two groups; the control group was administered the standard prime solution, while the study group was administered the ROP method. All patients were managed according to standard cardiopulmonary bypass and perfusion protocols. The results showed that intraoparative and postoparative blood and blood product usage, as well as postoparative drainage volume, were lower in the ROP group.