Zebra balıklarında oluşturulan deneysel epilepsi modelinde sodyum florür ve sodyum okzamatın etkilerinin in vivo incelenmesi
In vivo examination of the efficacy of sodium fluoride and sodium oxamate in an experimental epilepsy model in zebrafish
- Tez No: 925440
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, zebra balığı embriyoları kullanılarak pentylenetetrazol (PTZ) ile oluşturulan epilepsi modeline sodyum florür (NaF) ve sodyum oksamatın (NaOkz) etkileri araştırılmıştır. Toplam 800 balık embriyosu, kontrol grubu, PTZ grubu, PTZ+NaF, PTZ+NaOkz, PTZ+NaF+NaOkz olmak üzere beş farklı gruba ayrılmıştır. PTZ uygulamasının ardından NaF ve NaOkz tedavileri uygulanmış, biyokimyasal analizler ile birlikte davranışsal parametreler değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, NaF ve NaOkz kombinasyonunun PTZ kaynaklı değişikliklerde modülatör bir etki gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of sodium fluoride (NaF) and sodium oxamate (NaOkz) on pentylenetetrazole (PTZ)-induced epilepsy model using zebrafish embryos were investigated. A total of 800 fish embryos were divided into five different groups as control group, PTZ group, PTZ+NaF, PTZ+NaOkz, PTZ+NaF+NaOkz. Following PTZ treatment, NaF and NaOkz treatments were given and biochemical and behavioral parameters were evaluated. The results revealed that the combination of NaF and NaOkz showed a modulatory effect on PTZ-induced changes.