15-16. yüzyıllarda Yörüklerin Rumeli'nin yerleşim düzeni üzerine etkisi
The influence of Yoruks on the settlement pattern of Rumelia in the 15th-16th centuries
  1. Tez No: 925439
  2. Yazar: AYŞEGÜL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ERDOĞAN ÖZÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Osmanlı Devleti'nin Rumeli fetihleri 14. yüzyılda başlamıştır. Fetihlere paralel olarak yeni ele geçirilen toprakları kalkındırmak amacıyla Osmanlı Devleti, büyük çoğunluğu Batı Anadolu'dan olmak üzere birçok yörük grubunu Rumeli'ye sevk etmiştir. Zikredilen bölgedeki yörük grupları, Anadolu'daki yörük gruplarından farklı olarak bir teşkilâtlanma içerisinde devlete hizmet amacıyla çeşitli iş kolları ve görevlere tayin edilmişlerdir. Yörük grupların Rumeli'deki faaliyetleri sadece bağlı oldukları teşkilâtın vazifelerini yerine getirmek değildir. Onlar, kurdukları köyler sayesinde bölgenin demografik yapısının şekillenmesinde de tesirli olmuşlardır. Bu tez çalışmasında, söz konusu teşkilâtın mensubu olan ellici, küreci, yağcı, çeltükçü ve tuzcu gruplarının teşkilât içerisindeki yeri ve bu çerçevede Rumeli'deki yerleşim düzenine etkileri incelenecektir. Çalışma kapsamında büyük ölçüde arşiv kaynaklarından yararlanılacak olup bu bağlamda özellikle 15-16. yüzyıllara ait tahrirler ve mühimme defterlerinden istifade edilecektir. Bu kaynaklardan elde edilen veriler, okuyucunun söz konusu dönemde Rumeli'deki yerleşim düzenini daha iyi anlaması gayesiyle haritalar ve tablolarla desteklenecektir. Diğer taraftan konuyla ilgili telif ve tetkik eserler de ayrıca dikkate alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire's conquest of Rumelia began in the 14th century. In parallel to the conquests, the Ottoman Empire resettled many nomad groups, the majority of whom came from Western Anatolia, to Rumelia for the development of the newly captured regions. Unlike Anatolia's nomad groups, the nomad groups in the mentioned region were assigned to various branches of work and duties in order to serve within state-organized structures. The actions of Rumelia's nomad groups were not limited to fulfilling the obligations of the organizations with which they were affiliated. They were also significant in transforming the region's settlement pattern through the settlements they established. This thesis analyzes the position of the ellici, Küreci, Yağcı, Çeltükçü, and Tuzcu groups in the organization and their influence on Rumelia's settlement patterns. Archival materials will be used extensively throughout the study, with a focus on tahrirs and mühimme records from the 15th to 16th centuries. The data acquired from these sources will be illustrated with maps and tables designed to assist the reader in the settlement pattern in Rumelia during the relevant time period. Moreover, copyright and research publications on the subject will also be examined.