Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda duyu profili, ağrı ve nosiseptin düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between sensory profile, pain and nocieptin levels in children with attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 925443
  2. Yazar: CANSU ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA BOZATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmamızda; DEHB tanılı olguların nosiseptin düzeyleri, duyu profili ve algılanan ağrı şiddetinin, hem hiçbir psikopatolojisi olmayan çocuklarla karşılaştırılması ve hem de algılanan ağrı şiddeti ve nosiseptin düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi planlanmıştır. Bilindiği kadarıyla, literatürde DEHB tanılı çocuklarda duyu profilini değerlendiren çalışmalar mevcut olmakla birlikte, duyusal değişiklikleri herhangi bir mediyatörle ilişkilendiren bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda katılımcıların kan nosiseptin düzeyine ait verilerin elde edilmesi amaçlanmış olup, gruplar arasında nosiseptin düzeyi ve duyu profili farklılıkları, DEHB tipi ve nosiseptin düzeyi arasındaki ilişki ve duyusal hassasiyet ile nosiseptin düzeyi arasındaki ilişkinin saptanması hedeflenmektedir. Araştırmamızda çocuk psikiyatri polikliniğine başvuru sonrası DEHB tanısı saptanan veya herhangi bir psikopatoloji gözlenmeyen 6-12 yaş arası çocuklar dahil edilmiştir. DEHB grubuna dahil edilen çocukların, DEHB'ye yönelik herhangi bir psikofarmakolojik ajan kullanmamış olması kriteri belirlenmiştir. Kan nosiseptin düzeyini değerlendirebilmek için, iki saatlik açlığın ardından 2 ml periferik kan örneği, uygun kitler kullanılarak, kit prospektüsüne uygun olacak şekilde çalışılmıştır. Dahil edilme kriterlerini karşılayan katılımcıların bakımverenlerine, DP-1 ve CADÖY-K verilmiş ve ölçeklerin araştırmacı eşliğinde doldurulması istenmiştir. Vaka ve kontrol grupları arasında nosiseptin seviyeleri vaka grubunda 316,44 ± 179,93 ng/L iken, kontrol grubunda 249,67 ± 112,27 ng/L olarak saptanmış olup bu değerin vaka grubunda anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür. Nosiseptin düzeyleri DEHB görünümleri arasında ise ilişki kurulamamıştır. Kan alımı sonrasında yapılan VAS sonucunda, vaka ve kontrol grupları arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Çocuk ağrı puanı ile ebeveyn ağrı puanı orta düzeyde pozitif yönde ilişkilendirilmiştir. Dunn duyu profilinin duyusal kadranlarında vaka ve kontrol grubu arası farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study, it was planned to compare the nociceptin levels, sensory profile and perceived pain intensity of cases diagnosed with ADHD with children without any psychopathology and to evaluate the relationship between perceived pain intensity and nociceptin levels. As far as is known, although there are studies in the literature evaluating the sensory profile in children diagnosed with ADHD, there is no study that associates sensory changes with any mediator. Our study aimed to obtain data on the blood nociceptin levels of the participants and to determine the differences in nociceptin levels and sensory profiles between the groups, the relationship between ADHD type and nociceptin levels and the relationship between sensory sensitivity and nociceptin levels. Children between the ages of 6-12 who were diagnosed with ADHD or who did not have any psychopathology after applying to the child psychiatry clinic were included in our study. The criterion for children included in the ADHD group was that they had not used any psychopharmacological agents for ADHD. In order to evaluate blood nociceptin levels, 2 ml of peripheral blood samples were taken after two hours of fasting using appropriate kits and in accordance with the kit leaflet. The caregivers of the participants who met the inclusion criteria were given Dunn Sensory Profile and The Conners's Parent Rating Scale-Revised Short Form and were asked to fill out the scales under the supervision of the researcher. Nociceptin levels were found to be 316.44 ± 179.93 ng/L in the case group and 249.67 ± 112.27 ng/L in the control group, and this value was found to be significantly higher in the case group. No relationship was established between nociceptin levels and ADHD manifestations. No significant difference was found between the case and control groups in the VAS result performed after blood collection. Child pain score and parent pain score were moderately positively correlated. Differences were found between the case and control groups in the sensory quadrants of the Dunn sensory profile.