Dudak damak yarıklarında hava kirleticilerinin etkisi
The effect of air pollutants on cleft lip and palate
- Tez No: 925450
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDİKA SONGÜL YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yarık damak ve dudak en sık karşılaşılan konjenital anomalilerden olup oluşturduğu maddi yük ve psikolojik etkisi ile ciddi bir halk sağlığı sorunudur. DDY etiyolojisinde çevresel ve genetik nedenlerin bir arada rol aldığı düşünülmektedir. Bu çalışmada anne babaya ait konsepsiyon öncesi sağlık riskleri, gebeliğin ilk üç ayındaki riskler, aynı dönemdeki hava kirleticilerinin düzeyleri ile YDD olasılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu vaka kontrol çalışmasında 127 DDY tanılı hasta ve 271 kontrol grubu çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar etiyolojideki farklılık göz önünde bulundurularak aile öyküsü olan (DDY-Pa) ve olmayan (DDY-Na) olarak iki gruba ayrılmıştır. Çalışmamızda gebelik öncesi 12. haftadan ilk trimestere kadar olan süreçteki kirleticilerin haftalık ortalama düzeyi hesaplanmıştır. Hem gebelik öncesi 3 aylık dönem hem de ilk trimesterde yüksek PM ve O3 maruziyetinin DDY riskini arttırdığı gösterilmiştir. NO2, NOx, NO maruziyeti kontrol grubunda daha düşüktür. İleri analizlerde nitrik oksitler ve SO2 ile DDY görülme olasılığı arasında bir ilişki saptanmamıştır. CO için ise YDD-Na grubunda gebelik öncesi dönemde negatif bir ilişki görülmüştür. Gebelik öncesi 3 aylık dönemde ve gebeliğin ilk trimesterinde folik asit ve multivitaminlerin kullanımı DDY gelişim riskinde azalma ile ilişkilendirilmiştir. Hastalarda prematür doğum ve düşük doğum ağırlığı oranları daha yüksektir. DDY tanısı olan bebeklerin annelerinde toplam gebelik ve düşük sayıları artmıştır. Gebelikte babanın sigara kullanımı DDY ile ilişkilendirilmiştir. Annelerin sigara kullanımı gruplar arasında benzer sonuçlanmıştır. Alkol kullanımı ile artan bir risk saptanmamıştır. Gruplar arasında konsepsiyon mevsimi, doğum kilosu açısından anlamlı fark görülmemiştir. Gebelikle diyabet sıklığı değişmemekle birlikte DDY'li bebeği olan annelerde insülin kullanımı daha yüksek saptanmıştır. Annedeki obezite öyküsü açısından DDY-Na grubunda fark bulunmazken DDY-Pa grubunda anlamlı bir artış mevcuttur. Babadaki obezitede ise her iki hasta grubu da kontrol grubuna göre daha yüksek saptanmıştır. Gestasyonel hipotiroidi saptanan hastalarda tiroid hormonu ilacı kullanmak riskte azalma ile ilişkili gözükmektedir. İlk trimesterde geçirilen enfeksiyonlarla bir risk artışı saptanmamıştır. Tarım alanlarına yakın yaşayan ve bahçesinde bitki yetiştirenlerin oranı DDY grubunda daha fazladır. Sonuç olarak genetik ve çevresel nedenlerin birlikte rol oynadığı bir hastalık olan dudak damak yarıkları için düzeltilebilir risk faktörleri bulunmaktadır. Hava kirliliğinin önlenmesi, gebelikte folik asit ve multivitamin kullanımının teşvik edilmesi, ebeveynlerde obezitenin önlenmesi, sigara kullanımından kaçınılması hastalık yükünün azaltılmasında katkıda bulunacaktır. Çalışmamızda tanımlanan hipotiroidi tedavisinin risk azaltıcı etkisi ve pestisitlerin DDY gelişiminde muhtemel olumsuz etkileri için daha detaylı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Cleft lip and palate (CLP) are among the most common congenital anomalies, representing a significant public health issue due to their financial burden and psychological impact. It is believed that both environmental and genetic factors play a role in the etiology of CLP. This study aimed to examine the relationship between preconception health risks of parents, risks during the first trimester of pregnancy, air pollutant levels during the same period, and the likelihood of CLP development. In this case-control study, 127 patients diagnosed with CLP and 271 control group participants were included. Patients were divided into two groups: those with (CLP-Pa) and without (CLP-Na) a family history of CLP, considering etiological differences. The weekly average levels of pollutants during the 12 weeks prior to pregnancy and the first trimester were calculated. The study showed that high PM and O₃ exposure in both the three months before pregnancy and the first trimester increased the risk of CLP. Exposure to NO₂, NOₓ, and NO was lower in the control group. Advanced analyses did not find a significant association between nitric oxides, SO₂, and CLP occurrence. For CO, a negative association was observed in the CLP-Na group during the pre-pregnancy period. The use of folic acid and multivitamins during the three months before pregnancy and the first trimester was associated with a reduced risk of CLP development. Rates of premature birth and low birth weight were higher among patients. Mothers of infants diagnosed with CLP had higher numbers of total pregnancies and miscarriages. Paternal smoking during pregnancy was associated with CLP, while maternal smoking rates were similar between groups. Increased risk associated with alcohol consumption was not observed. There were no significant differences between the groups regarding the season of conception and birth weight. While the prevalence of diabetes during pregnancy did not change, insulin use was higher in mothers of CLP infants. A history of maternal obesity showed no difference in the CLP-Na group but was significantly higher in the CLP-Pa group. Paternal obesity was higher in both patient groups compared to the control group. In cases with gestational hypothyroidism, thyroid hormone therapy appeared to be associated with a reduced risk. Infections during the first trimester were not linked to increased risk. Proximity to agricultural fields and home gardening were more common in the CLP group. In conclusion, cleft lip and palate, a condition influenced by both genetic and environmental factors, have modifiable risk factors. Preventing air pollution, promoting the use of folic acid and multivitamins during pregnancy, preventing parental obesity, and avoiding smoking can contribute to reducing the disease burden. Further studies are needed to explore the risk-reducing effects of hypothyroidism treatment and the potential adverse effects of pesticides on CLP development.