Menenjiomların MRG özelliklerinin histopatolojik grade ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between MRI features of meningiomas and histopathological grade
- Tez No: 925449
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFA TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Menenjiomlar, araknoid zarı oluşturan araknoid cap hücrelerinden kaynaklanan, genellikle benign natürlü, ancak nadiren atipik veya malign davranış sergileyebilen tümörlerdir. Histopatolojik değerlendirme, menenjiom tanısını doğrulamak, alt tipini sınıflandırmak ve derecesini belirlemek için kritik öneme sahiptir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından menenjiomlar histopatolojik olarak 3 gruba ayrılmıştır. Grade I tümörler total eksizyon sonrası nadiren tekrarlarken, grade II menenjiomlar total eksizyona rağmen grade I tömürlere kıyasla sekiz kat daha fazla nüks eder. Grade III tümörler ise ortalama iki yıl veya daha az bir sağkalım süresi ile çok daha agresif bir seyir gösterir. Grade II-III menenjiomların lokal invaziv doğası nedeniyle bu tümörleri tedavi etmek için adjuvan radyoterapi önerilmektedir. Bu çalışmanın amacı, tedavi planlanmasına yol göstermesi açısından, menenjiom hastalarında histopatolojik gradeleme ile preoperatif MR görüntüleme sonuçları arasındaki korelasyonun saptanması olup, Başta nADC (normalize edilmiş ADC) ve ADC değerleri olmak üzere lezyonun T2A sinyal değeri, maksimum çapı ve lezyona ödemin eşlik edip etmediği gibi özelliklerin değerlendirilip sonuçların histopatolojik dereceleri ayırmadaki başarısını belirlemektir. Çalışmanın kapsamını 01.04.2014-01.04.2024 tarihleri arasında merkezimizde patolojik olarak menenjiom tanısı konulmuş olan ve preoperatif kranial MRG tetkiki bulunan 18 yaş üzerindeki 14 erkek ve 45 kadın, toplam 59 hasta oluşturmaktadır. Çalışmaya Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi İlaç ve Tıbbi Cihaz Dışı Araştırmaları Etik kurulundan alınan 31.01.2025 tarih ve E.938816 sayılı etik onayı ile başlanmıştır. Tüm klinik ve görüntüleme bilgilerinin derlenmesi Helsinki Deklarasyonuna uygun olarak yürütülmüştür. Hastalar Tipik (grade I menenjiom) ve Atipik(grade II menenjiom) olarak iki çalışma grubu olarak alındı. Tipik menenjiom grubuna ait hastalar %74,6 (n=44) veri ile çoğunluğu oluştururken, geriye kalan hastalar atipik menenjiomlu hastalardı. nADC değerleri iki grup arasında anlamlı farklılık gösterdi (p=0,011). Tipik hasta grubunda nADC ortalaması 1,10±0,19 olurken, atipik menenjiom hasta grubunda anlamlı düzeyde daha düşük ve 0,96±0,16 olarak ölçüldü. T2A ölçüm değerleri tipik hasta grubunda anlamlı düzeyde daha düşük gözlendi (p=0,004).
Özet (Çeviri)
Meningiomas are tumors that arise from the arachnoid cap cells that form the arachnoid membrane and are usually benign in nature, but can rarely exhibit atypical or malignant behavior. Histopathologic evaluation is critical to confirm the diagnosis of meningioma, classify its subtype, and determine its grade. The World Health Organization has divided meningiomas into 3 histopathologic groups. Grade I tumors rarely recur after total excision, while grade II meningiomas recur eight times more often than grade I tumors despite total excision. Grade III tumors are much more aggressive with a median survival of two years or less. Due to the locally invasive nature of grade II-III meningiomas, adjuvant radiotherapy is recommended to treat these tumors. The aim of this study is to determine the correlation between histopathological grading and preoperative MRI results in meningioma patients in order to guide treatment planning. To evaluate the features such as nADC (normalized ADC) and ADC values, T2A signal value of the lesion, maximum diameter and whether the lesion is accompanied by edema and to determine the success of the results in distinguishing histopathological grades. The scope of the study consists of a total of 59 patients, 14 male and 45 female, over the age of 18, who were pathologically diagnosed with meningioma in our center between 01.04.2014 and 01.04.2024 and who had preoperative cranial MRI examination. The study was initiated with the ethical approval dated 31.01.2025 and numbered E.938816 from the Ethics Committee of Suleyman Demirel University Faculty of Medicine for Non-Drug and Medical Device Research. The compilation of all clinical and imaging information was carried out in accordance with the Declaration of Helsinki. Patients were included in two study groups as Typical (grade I meningioma) and Atypical (grade II meningioma). Patients belonging to the typical meningioma group constituted the majority with 74.6% (n=44) data, while the remaining patients were patients with atypical meningioma. nADC values showed a significant difference between the two groups (p=0.011). While the nADC mean was 1.10±0.19 in the typical patient group, it was measured significantly lower in the atypical meningioma patient group and was 0.96±0.16. T2A measurement values were observed significantly lower in the typical patient group (p=0.004).