Transtorasik ekokardiyografi ile ejeksiyon fraksiyonu normal saptanan sık idiopatik ventriküler ekstrasistolü olan hastalarda NT-proBNP/BNP yüksekliğini öngördüren parametrelerin araştırılması
Investigation of the parameters predicting elevated NT-proBNP/BNP levels in patients with frequent idiopathic ventricular extrasystoles and normal ejection fraction determined by transthoracic echocardiography
  1. Tez No: 925477
  2. Yazar: AYHAN TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Ventriküler eksta-sistoller (VES) son derece yaygındır. İleri yaş, uzun boylu olmak, yüksek kan basıncı, sedanter yaşam ve sigara içimi ventriküler- ekstrasistol sıklığını arttırmaktadır. Ventriküler ekstra-sistoller genellikle asemptomatiktir ancak çarpıntı, dispne, presenkop ve yorgunlukla da sonuçlanabilir. Artmış ventriküler ekstra-sistol sıklığı kalp yetmezliği ve mortalite için risk faktörü oluşturabilir. Ventriküler ekstrasistol yükünün büyüklüğü kalp yetmezliği için risk oluşturmaktadır. Natriüretik peptidler kalp yetmezliğinin teşhisinde önemli biyobelirteçler olarak kabul edilmiştir. Ventriküler ekstrasistol prognozunda kalp yetersizliği gelişebilmektedir. Araştırmamızda sık idiopatik ventriküler ekstrasistolü olan ve ejeksiyon fraksiyonu normal olan hastalarda NT-proBNP/BNP seviyesini öngördüren parametreleri araştırmayı amaçladık. Bu parametreleri belirleyip ortaya koymak hastalarda henüz sol ventrikül sistolik disfonksiyonu gelişmemiş iken hastaların tedavisinde ve prognozunda yarar sağlayabilir. Gereç ve Yöntem: Hipotezi desteklemek için 01.01.2018 ve 31.06.2024 tarihleri arasında idiopatik sık ventriküler ekstrasistolü saptanan hastalar değerlendirmeye alınmıştır. Hastaların sosyo-demografik verileri(cinsiyet, yaş, boy, kilo), kronik hastalık öyküleri(diyabetes mellitus, hipertansiyon ve koroner arter hastalığı), EPIQ CVx ve Philips Medical System cihazlarında yapılan transtorasik ekokardiyografileri ve kan tetkiklerinin sonuçları(NT-proBNP, temel biyokimya ve hemogram)verileri ve elektrofizyoloji laboratuvarında yapılan VES ablasyon raporu hastanemiz fonet sisteminden elde edilmiştir. Hastaların EKG verileri(ritmi, VES morfolojisi, QRS genişliği, VES atımının genişliği, coupling intervalleri, QTC değerleri ) hastanemiz görüntüleme synapse sisteminden bakılarak analiz edilip değerlendirilmiştir. Bulgular: 01.01.2018 ve 31.06.2024 tarihleri arasında idiopatik sık ventriküler ekstrasistolü saptanan ve transtorasik ekokardiyografi ile sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu normal bulunan 110 hasta değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmaya katılan toplam 110 hastanın 70 (%63,6) tanesi kadınlardan 40(%36,4) tanesi erkeklerden oluşmaktadır. Hastaların yaş ortalaması 50,37+14,5, LVEF ortalaması 61,15+4.75, NT-pro BNP ortalaması 293,33+448,87 pg/ml 24 saatlik holterdeki ortalama VES yükü % 23,05+11,20 olarak bulunmuştur. Çalışmaya dahil edilen hastalarda VES'ler anatomik olarak en fazla( n=35, %31,8) RVOT orijinli en az (n=5, %4,54) mitral anulus orijinlidir. EKG'deki normal QRS atımında ölçülen intriksoid defleksiyon süresi ortalaması 36,82+8,28 msn; ortalama QRS süresi 87,37+12,25 msn olarak saptanmıştır. NT-pro BNP ortalamaları bakımından gruplar arasından karşılaştırmalar yapılmıştır tanımlayıcı istatistiksel veriler ve p değeri hesaplanmıştır. Verlerin istatistiksel analizleri incelendiğinde cinsiyet, ek komorbid hastalıklar(diyabetes mellitus ve koroner arter hastalığı),beta bloker ilaç kullanımı, semptom varlığı, VES'in anatomik orijini(RV, LV, outflow tract), VT öyküsü ve ablasyon başarısı bakımından gruplar arasında NT-pro BNP ortalaması bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: Premature ventriculer complexes(PVCs) are very common. Advanced age, tall stature, high blood pressure, sedentary lifestyle and smoking increase the frequency of prematüre ventriculer complexes. Premature ventriculer complexes are usually asymptomatic but may result in palpitations, dyspnea, presyncope and fatigue. Increased frequency of prematüre ventriculer complexes may be a risk factor for heart failure and mortality. High burden of premature ventricular complexes may be result in heart failure. Natriuretic peptides have been recognized as important biomarkers in the diagnosis of heart failure. Heart failure may develop in the prognosis of prematüre ventriculer complexes. In our study, we aimed to investigate the parameters that predict NT-proBNP/BNP levels in patients with frequent idiopathic prematüre ventriculer complexes and consist with normal ejection fraction. Determining and presenting these parameters may be beneficial in the treatment and prognosis of patients before left ventricular systolic dysfunction has developed. Materials and Methods: To support the hypothesis, patients with idiopathic frequent prematüre ventriculer complexes between 01.01.2018 and 31.06.2024 were evaluated. The patients socio demographic data (gender, age, height, weight), chronic disease history (diabetes mellitus, hypertension and coronary artery disease), transthoracic echocardiography performed on EPIQ CVx and Philips Medical System devices, blood test results (NT-proBNP, basic biochemistry and hemogram) and PVC ablation report performed in the electrophysiology laboratory were obtained from our hospitals Fonet System. The patients ECG data (rhythm, VES morphology, QRS width, PVC beat width, coupling intervals, QTC values) were analyzed and evaluated by looking at our hospitals imaging synapse system. Results: A total of 110 patients diagnosed with idiopathic frequent premature ventricular complexes between January 1, 2018, and June 31, 2024, were evaluated. Among the 110 patients participating in the study, 70 (63.6%) were female and 40 (36.4%) were male. The mean age of the patients was 50.37 ± 14.5 years, with a mean left ventricular ejection fraction (LVEF) of 61.15 ± 4.75%. The average NT-pro BNP level was 293.33 ± 448.87 pg/ml, and the mean burden of premature ventricular complexes (PVCs) recorded over 24 hours was 23.05 ± 11.20%. In the patients included in the study, the anatomical origins of PVCs were predominantly from the right ventricular outflow tract (RVOT) in 35 patients (31.8%), while the mitral annulus was the least common origin, observed in 5 patients (4.54%). The average duration of the intrinsic deflection measured during normal QRS complexes was 36.82 ± 8.28 ms, and the average QRS duration was determined to be 87.37 ± 12.25 ms. Comparisons of NT-pro BNP averages between groups were conducted, and descriptive statistical data along with p-values were calculated. Upon examining the statistical analyses of the data, no statistically significant differences in NT-pro BNP averages were observed between groups based on gender, comorbid conditions (diabetes mellitus and coronary artery disease), beta-blocker medication use, presence of symptoms, anatomical origin of PVCs (right ventricle, left ventricle, outflow tract), history of ventricular tachycardia (VT), and success of ablation. In patients with hypertension, the average NT-pro BNP level was found to be statistically significantly higher than that of patients without hypertension (p < 0.001). In patients with left ventricular diastolic dysfunction, the average NT-pro BNP level was statistically significantly higher compared to those without left ventricular diastolic dysfunction (p = 0.008). In the correlation analysis of NT-pro BNP, it was observed that as age, left ventricular end- diastolic diameter, left ventricular end-systolic diameter, left atrial diameter, duration of normal QRS complexes, and intrinsic deflection increase, the NT-pro BNP level also rises significantly (p values: