Yoğun Bakım Ünitesinde sepsis ile takip edilen hastalarda Prognostik Nutrisyonel İndeks ile mortalite arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between Prognostic Nutritional Index and mortality in patients with sepsis in the Intensive Care Unit
- Tez No: 925476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL SERİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş ve Amaç: Sepsise yönelik bakım ve tedavideki gelişmelere rağmen hastane içi ölüm ve maliyet oranları hala oldukça yüksektir. Bu nedenle, mortalite riskini tahmin edebilen sınıflandırmalara ve skorlamalara ihtiyaç devam etmektedir. Prognostik Nutrisyonel İndeks (PNİ) yoğun bakım hastalarında, çeşitli malignitelerle takip edilen hastalarda ve cerrahi hastalarında sağkalımda prognostik bir etken olarak kullanılabileceği düşünülen ve kolayca hesaplanabilen bir skorlamadır. Çalışmamızda sepsis tanısı alarak yoğun bakım ünitesinde takip edilen hastalarda PNİ'nin mortaliteyi ön görme açısından prognostik yararını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif, tek merkezli bir çalışmadır. Çalışmaya Kasım 2018 - Şubat 2023 tarihleri arasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde İç Hastalıkları 2. ve 3. Basamak Yoğun Bakım Ünitelerinde sepsis ile takip edilen 414 hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri, komorbiditeleri, nötrofil, lenfosit, platelet, laktat, laktat klirensi, albümin, C-Reaktif Protein (CRP), prokalsitonin (PCT), PNİ, Akut Fizyoloji ve Kronik Sağlık Değerlendirme Skoru (APACHE-II) hemodiyaliz ihtiyacı, vazopressör ihtiyacı, mekanik ventilatör ihtiyacı değerlendirildi. Hastalar ölenler ve sağ kalanlar olanlar iki gruba ayrıldı ve bu iki grup arasında PNİ, APACHE-II, laktat klirensi ve diğer parametreler karşılaştırıldı. Çalışmanın istatistiksel analizi, Statistical Package for Social Sciences (SPSS) Versiyon 29 kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Despite advancements in sepsis care and treatment, in-hospital mortality and cost rates remain significantly high. Therefore, there is an ongoing need for classifications and scoring systems that can predict mortality risk. The Prognostic Nutritional Index (PNI) is a simple and easily calculated scoring system that has been proposed as a prognostic factor for survival in critically ill patients, those with various malignancies, and surgical patients. In our study, we aimed to evaluate the prognostic utility of PNI in predicting mortality in patients diagnosed with sepsis and treated in an intensive care unit. Materials and Methods: Our study is a retrospective, single-center study. A total of 414 patients diagnosed with sepsis and treated in the 2nd and 3rd level Internal Medicine Intensive Care Units of Ümraniye Training and Research Hospital between November 2018 and February 2023 were included in the study. The demographic data, comorbidities, neutrophil, lymphocyte, platelet counts, lactate, lactate clearance, albumin, C-reactive protein (CRP), procalcitonin (PCT), Prognostic Nutritional Index (PNI), Acute Physiology and Chronic Health Evaluation II (APACHE-II), hemodialysis requirement, vasopressor requirement, and mechanical ventilator requirement of the patients were evaluated. The patients were divided into two groups: deceased and surviving patients, and PNI, APACHE-II, lactate clearance, and other parameters were compared between these two groups. Statistical analysis of the study was performed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) Version 29.