Hipertansiyon tanısı almış kronik böbrek hastalarının evrelerine göre sağlık okuryazarlığı düzeylerinin, antihipertansif ilaç uyumu ve kan basıncını kontrol etme becerileriyle ilişkisi
The relationship between health literacy levels, antihypertensive medication adherence, and blood pressure control skills in patients diagnosed with hypertension at different stages of chronic kidney disease
  1. Tez No: 925481
  2. Yazar: CANSU HIRA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN HACIOĞLU, DR. SİBEL GÜLÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Kronik böbrek hastalığında (KBH), hipertansiyon hem neden hem de sonuç olarak hastalığın progresyonuna katkıda bulunmaktadır. Hipertansiyon tanısı almış KBH'lı hastalarda kan basıncının etkin bir şekilde kontrolü, kritik öneme sahiptir. Sağlık okuryazarlığı (SOY), bireylerin uygun sağlık kararları alabilmek için temel sağlık bilgilerini ve hizmetlerini edinme, anlama ve işleme kapasitesinin düzeyidir. KBH'nın ileri evrelerinde SOY, hastaların daha fazla tıbbi bilgi ve yönlendirmeye ihtiyaç duyması nedeniyle, kan basıncı kontrolü ve ilaç uyumu açısından önemli bir faktördür. Bu çalışma, hipertansiyon tanısı almış KBH'lı hastalarda hastalığın evresine göre SOY düzeylerinin, antihipertansif ilaç uyumu ve kan basıncı kontrol becerisiyle ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Çalışmamıza 01.10.2024-01.01.2025 tarihleri arasında İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Nefroloji Polikliniği'ne başvuran, 18 yaş ve üzeri hipertansiyon tanısı almış kronik böbrek hastalarından, çalışma kriterlerine uygun olanlar eGFH evrelerine göre sınıflandırılarak toplamda 335 hasta dahil edilmiştir. Hastalar 15 gün arayla iki farklı vizitte yüz yüze değerlendirilmiştir. İlk vizitte, hastaların demografik bilgileri, mevcut hastalıkları, kullandıkları ilaçlar ve biyokimyasal verileri elde edilmiştir. Ayrıca hastalara Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-Kısa Formu, kısa ilaç anketi uygulanmış ve kan basıncı ölçümleri yapılmıştır. Hastaların internet kullanımlarını sorgulayarak internet kullanan hastalara Dijital Sağlıklı Diyet Okuryazarlığı Ölçeği uygulanmıştır. İkinci vizitte ise kan basıncı tekrar ölçülerek ortalama kan basıncı değerleri alınmıştır. KDIGO 2021-2024 Kılavuzları'na göre KBH'da hedef sistolik kan basıncı (SKB)
Özet (Çeviri)
Aim: In chronic kidney disease (CKD), hypertension contributes to disease progression both as a cause and a consequence. Effective blood pressure control is crucial in patients with CKD who have been diagnosed with hypertension. Health literacy (HL) refers to an individual's ability to obtain, understand, and process essential health information and services to make appropriate health decisions. In the advanced stages of CKD, HL becomes a critical factor for blood pressure control and medication adherence, as patients require more medical information and guidance. This study aims to examine the relationship between HL levels, antihypertensive medication adherence, and blood pressure control skills in patients with CKD at different disease stages. Materials and Methods: Our study is designed as a cross-sectional study. A total of 335 patients who were diagnosed with hypertension and applied to the Nephrology Outpatient Clinic of Istanbul Education and Research Hospital between 01.10.2024 and 01.01.2025, and who met the study criteria, were classified according to their eGFR stages. The patients were evaluated face-to-face in two different visits, 15 days apart. In the first visit, demographic information, existing diseases, medications used, and biochemical data were obtained. Additionally, the Health Literacy Scale-Short Form, a brief medication questionnaire, and blood pressure measurements were conducted. Patients' internet usage was surveyed, and for those who used the internet, the Digital Healthy Diet Literacy Scale was applied. In the second visit, blood pressure was measured again, and average blood pressure values were obtained. According to the KDIGO 2021-2024 Guidelines, the target systolic blood pressure (SBP) for CKD is