Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde geç başlangıçlı sepsis ve ilişkili risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of late-onset sepsis and associated risk factors in Neonatal Intensive Care Unit
- Tez No: 925482
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR CÖMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda hastanemiz yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatırılan bebeklerde geç başlangıçlı sepsis sıklığının, neden olan etkenlerin ve bu etkenlerin antibiyotik duyarlılıklarının incelenmesi ve geç başlangıçlı sepsisle ilişkili olabilecek risk faktörlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza 2019-2023 tarihleri arasında SBÜ, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Süleymaniye Doğum ve Kadın Hastalıkları EAH Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavi gören geç başlangıçlı sepsis tanısı alan hastaların medikal kayıtları retrospektif olarak incelendi ve 199 bebek dahil edildi. Kültürlerinde üreme olan yenidoğanlar çalışmaya dahil edilerek demografik verileri, enfeksiyon parametreleri, risk faktörleri, kültür ve antibiyogram sonuçları geriye dönük olarak değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmada, 01.01.2019-23.12.2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatan 199 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların %40,2'si kız, %59,8'i erkek olup, ortalama gestasyon yaşı 33,26±4,73 hafta ve doğum ağırlığı 2116,31±1043,12 gram olarak saptanmıştır. En sık yatış tanıları yenidoğan solunum sıkıntısı (%91), prematürite (%59,8) ve sepsis (%37,2) olup, en sık semptomlar takipne (%88,4), solukluk (%86,9) ve emmeme (%78,9) olarak belirlenmiştir. Hastaların %92,5'i solunum desteğine ihtiyaç duymuş, %67,8'i invaziv mekanik ventilasyon almıştır. Kültür analizlerinde %87,9 oranında gram pozitif bakteri, %24,6 oranında gram negatif bakteri ve %4 oranında mantar üremesi saptanmıştır. Gram negatif üremesi olan hastalarda prematürite ve invaziv mekanik ventilasyon ihtiyacı daha yüksek bulunmuştur. Gram pozitif üremesi olan hastalarda en sık Staphylococcus Epidermidis izole edilirken, gram negatiflerde Klebsiella Pneumoniae ve Enterobacter Cloacae yaygın olarak gözlenmiştir. Teikoplanin direnci 2019'da %11,4 iken, 2023'te %92,3'e yükselmiş; meropenem direnci ise yıllara göre değişkenlik göstermiştir. Mortalite oranı %5,5 olup, vefat eden hastaların ortalama gestasyon yaşı 26,23±3,96 hafta ve doğum ağırlığı 906,82±575,15 gram olarak belirlenmiştir. Bulgular, yenidoğan sepsisinde gram pozitif bakterilerin baskın olduğunu, ancak gram negatif bakterilerin daha ağır klinik seyir gösterdiğini ve antibiyotik direncinin yıllar içinde önemli ölçüde arttığını ortaya koymuştur. SONUÇ: Neonatal sepsiste etken mikroorganizmalar ve antibiyotik duyarlılıkları üniteler arasında farklılıklar gösterebilmekte hatta aynı ünitede zamanla değişebilmektedir. Bundan dolayı, yenidoğan ünitesinde sürveyans çalışmalarıyla güncel veri akışı sağlanmalı, elde edilen veriler dikkate alınarak önleyici politikalar geliştirilmeli ve gerektiğinde tedavi rutinleri yenilenerek sepsisle etkin mücadele hedeflenmelidir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: In our study, we aimed to investigate the frequency of late-onset sepsis, causative agents and antibiotic susceptibilities of these agents in infants hospitalised in the neonatal intensive care unit of our hospital and to investigate the risk factors that may be associated with late-onset sepsis. MATERIALS -METHODS: The medical records of patients diagnosed with late onset neonatal sepsis who were treated in the Neonatal Intensive Care Unit of the Department of Paediatrics, Süleymaniye Obstetrics and Gynaecology, Health Sciences University, Istanbul Training and Research Hospital, between 2019 and 2023 were retrospectively analysed and 199 infants were included in our study. Demographic data, infection parameters, risk factors, culture and antibiogram results were evaluated retrospectively. RESULTS: In the study, 199 patients hospitalised in the Neonatal Intensive Care Unit of Health Sciences University Istanbul Training and Research Hospital between 01.01.2019-23.12.2023 were retrospectively analysed. The mean gestational age was 33.26±4.73 weeks and mean birth weight was 2116.31±1043.12 g. 40.2% of the patients were female and 59.8% were male. The most common etiologies for hospitalization were neonatal respiratory distress (91%), prematurity (59.8%) and sepsis (37.2%), and the most common symptoms were tachypnea (88.4%), pallor (86.9%) and poor sucking (78.9%). Respiratory support was required in 92.5% of the patients and 67.8% received invasive mechanical ventilation. In culture analyses, 87.9% gram positive bacteria, 24.6% gram negative bacteria and 4% fungal growth were detected. Prematurity and the need for invasive mechanical ventilation were found to be higher among patients with gram negative growth. Staphylococcus epidermidis was most commonly isolated in patients with gram positive growth, while Klebsiella Pneumoniae and Enterobacter cloacae were commonly observed in patients with gram negative growth. Teicoplanin resistance increased from 11.4% in 2019 to 92.3% in 2023, while meropenem resistance varied between years. The mortality rate was 5.5%, and the mean gestational age of the deceased patients was 26.23±3.96 weeks and birth weight was 906.82±575.15 grams. The findings revealed that gram-positive bacteria were predominant in late onset neonatal sepsis, but gram-negative bacteria showed a more severe clinical course and antibiotic resistance increased significantly over the years. CONCLUSIONS: The causative microorganisms and antibiotic susceptibilities in neonatal sepsis may differ between units and may even change over time in the same unit. Therefore, up-to-date data flow should be ensured through surveillance studies in the neonatal unit, preventive policies should be developed by taking the obtained data into consideration, and effective fight against sepsis should be aimed by renewing treatment routines when necessary.