Pediatrik kalp cerrahisi olgularında intraoperatif delta karbondioksit değerlerinin postoperatif mortalite ve morbiditeye etkisi
Effect of intraoperative delta carbon dioxide values on postoperative mortality and morbidity in pediatric cardiac surgery cases
- Tez No: 925483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DİLEK ÖZCANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç Pediyatrik kalp cerrahisi sırasında doku hipoksisi oluşması ve ameliyat sonrasında organ yetmezliği gelişmesi mortalitenin önde gelen nedenleri arasındadır. Cerrahi sırasında ve sonrasında doku oksijenasyonunun ve/veya perfüzyonunun sağlanması, devam ettirilmesi gibi hemodinamik yaklaşım ve tedavilerin postoperatif sonuçları olumlu yönde etkilediği gösterilmiştir. Delta karbondioksit değerinin, kardiyak ve non-kardiyak cerrahilerde azalmış doku perfüzyonu ile ilişkisini inceleyen çalışmalar mevcuttur. Yapılan çalışmalarda erişkin hastalarda delta karbondioksit değerinin doku perfüzyonunu saptamada faydalı bir parametre olduğu gösterilmiş olmakla birlikte; pediyatrik kalp cerrahisi olgularındaki önemini araştıran çalışmalar kısıtlıdır. Açık kalp cerrahisi yapılan pediyatrik hastaların erken dönem postoperatif komplikasyonlara daha yatkın olduğu düşünülürse, ileri tetkiklerin bu hastalar için geliştirilmesi ve etkinliğinin araştırılması önemlidir. Bu çalışmada pediyatrik kalp cerrahisi geçiren hastalarda santral venöz-arteriyel parsiyel karbondioksit basınç farkı (delta karbondioksit) değerlerinin takibinin, kalp cerrahisi sonrası mortalite ve morbiditeyi öngörmede etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Çalışmamız, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Pediyatrik Kalp Cerrahisi kliniğinde açık kalp cerrahisi operasyonu geçiren hastalarda intraoperatif delta karbondioksit değerlerinin postoperatif mortalite ve morbiditeye etkinliğini değerlendirmeyi amaçlayan retrospektif, gözlemsel bir çalışma olarak tasarlandı. Bu çalışmada 1 Ocak 2022-1 Ocak 2023 tarihleri arasındaki, konjenital kalp cerrahisi operasyonu geçiren 0-1 yaş arasında 247 hasta retrospektif olarak hastane kayıt sisteminden incelendi. Santral venöz-arteriyel parsiyel karbondioksit basınç farkı (delta karbondioksit) (ΔPCO₂) normal değeri literatür eşliğinde 2-6 mmHg arasında kabul edildi. Hastaları ΔPCO₂
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose Tissue hypoxia during pediatric cardiac surgery and postoperative organ failure are among the leading causes of mortality. It has been demonstrated that hemodynamic approaches and treatments aimed at ensuring and maintaining tissue oxygenation and/or perfusion during and after surgery positively impact postoperative outcomes. Several studies have examined the relationship between delta carbon dioxide (ΔPCO₂) levels and reduced tissue perfusion in both cardiac and non-cardiac surgeries. While studies in adult patients have shown that delta carbon dioxide is a useful parameter for detecting tissue perfusion deficits, research on its significance in pediatric cardiac surgery cases remains limited. Given that pediatric patients undergoing open-heart surgery are more prone to early postoperative complications, developing advanced monitoring techniques and investigating their effectiveness in this population is crucial. This study aims to evaluate the effectiveness of monitoring central venous-to-arterial partial pressure of carbon dioxide difference (delta carbon dioxide) in predicting postoperative mortality and morbidity in pediatric patients undergoing cardiac surgery. Material and Method Our study was designed as a retrospective, observational study aimed at evaluating the effectiveness of intraoperative delta carbon dioxide (ΔPCO₂) levels in predicting postoperative mortality and morbidity in patients undergoing open-heart surgery at the Pediatric Cardiac Surgery Clinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital. In this study, hospital records of 247 patients aged 0-1 years who underwent congenital heart surgery between January 1, 2022, and January 1, 2023, were retrospectively reviewed. Based on literature data, the normal value of the central venous-to-arterial partial pressure of carbon dioxide difference (ΔPCO₂) was accepted as 2-6 mmHg. Patients were divided into two groups: those with ΔPCO₂