Primer fokal segmental glomeruloskleroz hastalarında Tip 2 diyabetes mellitusun klinik progresyona etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of Type 2 diabetes mellitus on clinical progression in primary focal segmental glomerulosclerosis patients
  1. Tez No: 925485
  2. Yazar: İLHAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Fokal segmental glomeruloskleroz (FSGS), hem çocuklarda hem de erişkinlerde son dönem böbrek yetmezliğinin önemli bir sebebidir. Çalışmamızda Tip 2 diyabetes mellitus (DM)'un primer FSGS hastaları üzerindeki etkilerini klinikopatolojik açıdan kategorize ederek klinik özelliklerini ve sonuçlarını analiz edilmesi planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Ocak 2004-Ocak 2024 tarihleri arsında Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Kliniğinde renal biyopsi ile FSGS tanısı konulmuş 138 primer FSGS hastası üzerinde yapılan retrospektif bir çalışmadır. Sekonder FSGS etiyolojisi olan (malignite, morbid obezite, hepatit B ve hepatit C enfeksiyonu) hastalar çalışma dışında bırakıldı. Hastalar Tip 2 DM'u olan primer FSGS hastaları (39) ve Tip 2 DM'u olmayan primer FSGS hastaları (99) olarak iki gruba ayrılarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda hastaların takip sonunda tedavi yanıtları Tip 2 DM'u olmayan primer FSGS hastalarında tam remisyon sağlananlar %15,2, kısmi remisyon sağlananlar %72,7, cevapsızlar %12,1 olarak saptandı. Tip 2 DM'u olan primer FSGS hastalarında ise tam remisyon sağlananlar %12,8, kısmı remisyon sağlananlar %71,8, cevapsız olanlar ise %15,4 olarak saptandı. Her iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı(p:0,845). noktasına ulaşan hastalar %24,2, Çalışmamızda Tip 2 DM'u olmayan FSGS hastalarında Tip 2 DM'u olan FSGS hastalarında renal sonlanım renal sonlanım noktasına ulaşan hastalar %51,3 olarak saptanmış olup Tip 2 DM'u olan FSGS hastalarında anlamlı olarak yüksek bulundu(p:0,002). Gruplara ayırmaksızın renal sonlanım noktasına ulaşan hastalar ise %31,8(44) olarak saptandı. Çalışmamızda hastaların oranı %3 Tip 2 DM'u olmayan FSGS hastalarında Tip 2 DM'u olan FSGS hastalarında ölüm ile sonlanan ise %15,4 olarak saptanmış olup Tip 2 DM'u olan FSGS hastalarında anlamlı olarak yüksek bulunmuştur(p:0,024). ix Sonuç: Çalışmamızda Tip 2 DM'un varlığının primer FSGS'li hastalarda tedaviye yanıtı değiştirmediğini ancak renal sonlanımı arttırdığını ve hasta sağkalımı azalttığını sapatadık. Bu sebeple klinisyenlerin Tip 2 DM'u olan FSGS'li hastaların takip ve tedavisinde diyabet regülasyonunu sağlamış olması hastaların son dönem böbrek yetmezliği riskini ve mortalite oranlarını azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: Focal segmental glomerulosclerosis (FSGS) is a significant cause of end- stage renal disease in both children and adults. In our study, we aimed to categorize the effects of Type 2 diabetes mellitus (DM) on primary FSGS patients from a clinicopathological perspective and to analyze their clinical features and outcomes. Materials and Methods: Our study is a retrospective analysis conducted on 138 primary FSGS patients diagnosed via renal biopsy at the Nephrology Clinic of Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between January 2004 and January 2024. Patients with secondary FSGS etiology (malignancy, morbid obesity, hepatitis B, and hepatitis C infections) were excluded from the study. The patients were divided into two groups for comparison: primary FSGS patients with Type 2 DM (39) and primary FSGS patients without Type 2 DM (99). Results: In our study, at the end of the follow-up period, treatment responses in primary FSGS patients without Type 2 DM were as follows: complete remission in 15.2%, partial remission in 72.7%, and no response in 12.1%. In primary FSGS patients with Type 2 DM, complete remission was achieved in 12.8%, partial remission in 71.8%, and no response in 15.4%. No significant difference was found between the two groups (p: 0.845). In our study, the rate of patients reaching the renal endpoint was 24.2% in FSGS patients without Type 2 DM and 51.3% in FSGS patients with Type 2 DM, which was found to be significantly higher in the latter group (p: 0.002). Regardless of grouping, the overall rate of patients reaching the renal endpoint was 31.8% (44 patients). In our study, the mortality rate was 3% in FSGS patients without Type 2 DM and 15.4% in FSGS patients with Type 2 DM, which was found to be significantly higher in FSGS patients with Type 2 DM (p: 0.024). Conclusion: In our study, we found that the presence of Type 2 DM does not alter the treatment response in patients with primary FSGS; however, it increases renal outcomes and decreases patient survival. Therefore, ensuring proper diabetes xi regulation in the follow-up and treatment of FSGS patients with Type 2 DM may reduce the risk of end-stage renal disease and mortality rates.