Koşulsallık yaklaşımıyla basın işletmelerinde formel yapı ve karar sürecinin incelenmesi
The Organizational structure and the process of decision making in press organizations within the scope of contingency theory
- Tez No: 92553
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
ÖZET Sosyo-kültürel hizmet üretimi ile toplumun her kesiminin gereksinim ve beklentilerini karşılamak için kurulan basın işletmeleri, kurumsallaşmasının ilk evresinden, günümüze kadarki süreçte farklı varyasyonlu dış ve iç çevresel baskılarla başedip ekonomik varlığını devam ettirip, kültürel yapın sunabilmek için, farklı yöntemlerle mücadele etmiştir. Örneğin; promosyon, çekilişler çeşitlemeye gitme, magazinel haberlere yönelip tiraj artırma ya da makro düzeyde farklı yapın üreten işletmelerle entegre olarak konglomerat yapılara dönüşme gibi önlemlerle, çeşitli sorunların üstesinden gelmeye çalışmıştır. Belirtilen bu yöntemlerin çoğu kısa periotlarla işletmeye bir rahatlama sağlasa dahi, bugün için uzun dönemli rasyonel yollar geliştirmek oldukça farklılaşmıştır. Bu yolların en etkililerinden birisi, organizasyonun yapı ve dinamiklerinde olduğu kadar da karar verme sürecini günün koşullarına göre yeniden modifiye etmekle sağlanabilir. Bu nedenle basın organizasyonlarının yapısal ve işlevsel durumunu belir leyip, sorunlarını saptamak onun nasıl bir yapılanma gereksinimi içinde olduğuna ilişkin, bir ışık tutabileceği düşünülerek araştırmada bu konuya yönelinmiştir. Araştırmanın kuramsal bölümünde, koşulsallık perspektifinden gelişim ve değişim süreci içinde formasyon değiştiren basın işletmelerinin yapılan ve karar edimleri analiz edilmiştir. Görgül bölümde ise konu baz alınarak izmir Haber Merkezi Organizasyonlarında bir alan araştırması gerçekleştirilerek mevcut durum ve sorunları saptamaya çalışılmış ve öneriler geliştirilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
THE ORGANIZATIONAL STRUCTURE AND THE PROCESS OF DECISION MAKING IN PRESS ORGANIZATIONS WITHIN THE SCOPE OF THE CONTINGENCY (CONDITIONAL) THEORY ABSTRACT Press enterprise - founded so as to meet the needs and expectations of all portions of the society through socio-cultural service production - have put up against different variations of internal and external pressures and have tried different methods to continue their economic entities throughout the period starting of the first phases of institutionalization and stretching to date. They have struggled to overcome problems through such ways as increasing circulation, magazine news or variation, promotion and lotteries, or integrating at a macro level with managements of different production fields to form conglomerate structures. Even though the above mentioned methods will provide a certain relief to the enterprise for short periods, developing long term solutions is a totally different process. The most effective of rational methods is attained through modification to be made in accordance with current conditions upon the decision making process as well as the organization's structure and internal dynamics. For this reason, deeming that analyzing the structural-functional conditions of the organization and assessing its problems will highlight its specific requirements of developing a unique structure, the research topic of this study has been determined as the analysis of the organization's structure and decision making process. IIWithin the theoretical unit of the study, there is an in depth analysis of press organizations and their decision making performance that have changed formation in the period of change and development from the conditional and contingency perspective. Also the empirical unit, a field research has been carried out. In the scope of this research reflecting on the news-center organizations in Izmir and the obtained data have been assessed to determine the problems and thus bring solution proposals. Ill