COVİD 19 sürecinin firmaların finansal durum ve performansına etkisi
The effect of the COVID 19 process on the financial position and performance of companies
- Tez No: 925548
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Dünyamız, her gün yeni bir teknoloji ve buluş haberi ile uyanırken diğer tarafdan değişik bir kriz ve felaket ile de sınırlarımız zorlanıyor. 21. Yüzyıla damgasını vuracak olaylardan biri de Pandemi – Covid 19, 2019-2022 yıllarının olacağı düşünülmektedir . Bu doğrultuda çalışmanın amacı çağımızın felaketinin hisse senetleri Borsa İstanbulda işlem gören işletmeler üzerindeki etkilerini inceleyip özelliklede en çok etkilenen bazı firmaların Pandemi öncesi 2019, pandemi 2020 ve 2021 ve pandemi sonrası 2022-2023 dönemlerindeki toplam 5 Yıllık finansal tablolarının detaylı şekilde inceleyip analizini yapmaktır. Bu inceleme ile firmaların gelecekte yaşanabilecek olası krizlerle başedebilmesi için çeşitli öneriler ve tavsiyeler sunulacaktır. Bu bağlamda, İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında en çok etkilenen sektörler; Perakende Ticaret, Ulaştırma ve Depolama, Spor Faaliyetleri - Eğlence ve Oyun Faaliyetleri, Kimya – İlaç – Petrol – Lastik ve Plastik Ürünler
Özet (Çeviri)
Our world wakes up every day with the news of a new technology and invention, on the other hand, challenged by a different crisis and disaster. Most important thing is that will mark the 21st century, Pandemic – Covid 19, has been the primary agenda item of our last 3 years. In this direction, we examine the effects of the disaster of 21st Centuries in the Istanbul Stock Exchange, and especially the 5-Year financial statements (from 2019 to 2023) of some of the most affected companies before the Pandemic and during the Pandemic period. To examine and analyze with this review, various suggestions and recommendations are given those companies to cope with possible crises. Meanwhile most affected sectors are Retail Market, Logistic, Sports and Betting and Chemical Market