Effects of organizational and individual dynamic capabilities on business model innovation and sme performance
Örgütsel ve bireysel dinamik yeteneklerin iş modeli yenilikçiliği ve kobi performansı üzerindeki etkiler
  1. Tez No: 875931
  2. Yazar: SEHER ÖĞRENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LUTFİHAK ALPKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Covid-19 salgını dönemdeki teknolojik gelişmeler, arz kıtlıkları ve piyasa çalkantıları, özellikle gelişmekte olan ülkelerde küçük işletmelerin yönetiminde yeni fırsatların yanı sıra yeni zorlukları da beraberinde getirdi. Hem yurt içi hem de yurt dışı pazarlarda rekabette ayakta kalabilmek için kalite ve finansal performanslarını artırmak amacıyla iş yapış biçimlerini dönüştürmeye çalışan küçük ve orta ölçekli işletmeler, mevcut iş modellerinin yenilenmesine yönelik çalışmalar yapıyorlar. Dinamik ortamların karmaşıklığında performans hedeflerine ulaşmak için yeni iş modelleri içerisinde yapılacak iyileştirmeler ve yeniden yapılandırmalar, yeni ve dinamik örgütsel yeteneklerin geliştirilmesini gerektiriyor. Dinamik yetenekler ile iş modeli yenilikçiliği ve firma performansı ilişkilerine ilişkin literatür karışık sonuçlar vermekte. Dinamik Yetenekler çerçevesi Teece tarafından algılama, yakalama ve yeniden yapılandırma olmak üzere üç boyutla sunulurken, bu boyutların firmada hangi seviyeler ve kimler tarafından yerine getirilmesi konusuna değinilmez, bu yeteneklerin hangi grupta olması gerektiği netleştirilmez ve yetenekler firma düzeyinde anonim kalır. Literatürde açık kalan bu konu ve yarattığı zayıflıklar, bu tez kapsamında sunulan iki ampirik çalışmayla giderilmiştir. İlk çalışmada, yeni kurulmuş veya sektörde yerleşik hale gelmiş girişimci firmalarda iş modeli yenilikçiliği sürecinin nasıl ilerlediğini araştırmak için Dinamik Yetenekler çerçevesi, algılama, yakalama ve yeniden yapılandırma boyutlarıyla detaylandırılarak kullanıldı. Bireysel ve örgütsel katmandaki dinamik yetenekler çalışmanın merkezine yerleştirildi. Örneklem, iş modeli yenilikçiliği süreçlerine sıklıkla dahil olan teknokent firmaları arasından seçildi. İş modeli yenilikçiliğini birinci elden yönettikleri, büyük resmi görebildikleri ve tüm örgütü kapsayacak bilgiye sahip oldukları için firmaların halen yönetiminde olan ortaklarının görüşmelere katılması tercih edildi. Hedef kitleden 9 firma ortağı ile yapılan görüşmelerde araştırma soruları yönlendirildi ve onlardan gelen cevaplar kaydedildi. Görüşmeler yarı yapılandırılmış formatta yönetildi. Kayıtlar yazı ortamında birleştirilerek kodlandı ve tekrarlayan kodlar belirlenerek içerik analizi yapıldı. İçerik analizi sonucunda şu temel çıkarımlara ulaşıldı: (1) Girişimciler, her bir alt boyutun ana sorumluluğunu üstlenme konusunda diğer tüm paydaşların önüne geçiyor. (2) Firmada satış müşteri ilişkileri gibi ön hatlarda yer alan kişilerin ve teknoloji çalışanlarının sayısının artması durumunda örgütsel katman yetenekleri devreye giriyor, bu yeteneklerin örgüte yaygınlaşması söz konusu oluyor. (3) Görüşülen tüm örneklerde firmanın girişimcilerinin yeteneklerinin birbirlerini tamamlıyor olması durumu ile karşılaşıldı. Girişimci kadronun farklı ve birbirini tamamlayıcı yeteneklere sahip kişilerden oluştuğu gözlemlendi. Ek olarak, müşteri iletişimi ve teknoloji geliştirme gibi faaliyetlerin yaygın katılım gerektirdiği durumlarda dinamik yeteneklerin örgüte yaygınlığının sağlandığı görüldü. Bu mekanizmalar firma büyüklüğü ve firma yapılanması açısından farklılık göstermektedir. Ayrıca girişimciler bu yeteneklerin tercih ettikleri şekilde örgüte yayılmasını ve kontrolünü sağlama amacıyla çeşitli uygulamalar kullanılmaktadırlar. Şirket içindeki rutin uygulamalar, girişimciler tarafından sürekli sözel aktarım ve rol model olma yoluyla şekillendirilir.“Kültür”küçük firmalarda“işlerin nasıl yapıldığını”tanımlamak için kullanılır; böylece kontrol ve standardizasyon araçlarının yerini alır. Ancak daha büyük firmalarda rutinler daha çok yapılaştırılmış ve yazılı yöntemlere ve araçlara gömülmüştür. Küçük girişimci firmaların büyüyüp olgunlaştıkça, özellikle iş modeli yenilikçiliğini sürdürmek adına girişimcilik yeteneklerini örgütsel hale getirebilmek için kendi prosedürlerini geliştirip kurumsallaştırdıkları görülmüştür. Yapılan niteliksel çalışma kapsamında dinamik yetenek alt boyutları ve bunları kapsamındaki beceri ve mekanizmalar belirlenmiştir ve bunlar Teece'in dinamik yetenekler çerçevesinin üç boyutu ile örtüşmektedir. Fırsatları algılama becerileri ve mekanizması: (1) verilere ulaşma, (2) müşteri verilerini filtreleme, (3) verileri ayrıştırma ve yeniden yapılandırma, (4) yeni iş modeli fikrini üretme ve görselleştirme, (5) görselleştirilmiş yeni iş modelinin kavramsal doğrulaması. Fırsatları yakalama becerileri ve mekanizmaları: (6) hedeflenen yeni iş modelinin fiziksel olarak doğrulanması, (7) karar verme(seçme) (8). Dış kaynakların sağlanması entegrasyonu (çözümün birlikte yaratılması) Yeniden yapılandırma becerileri ve mekanizmaları: (9) örgüt yapılarının yeni iş modeline uyumlu hale getirilmesi, (10) sürelerin yeni iş modeline uyumlu hale getirilmesi. Bu beceriler ve mekanizmalar girişimcilerin yeni iş modelleri geliştirmelerini sağlayacak ipuçlarıdır. Uygulayıcıların, firmaların büyüklüğünden bağımsız olarak, yeni iş modeli geliştirme süreçlerinde birincil sorumluluklarını dikkate almaları, kendi eksiklerini tamamlayan becerilere sahip ortaklarla girişimci ekipler kurmaları ve çalışanların doğru şekilde seçimlerinin yanı sıra firma uygulamalarına uyumlarını da sağlamalarına odaklanmaları tavsiye edilmektedir. Tez kapsamında yapılan niteliksel bu çalışma, uygulamacılara sunduğu değerli bilgilere ek olarak Teece'in teorik Dinamik Yetenekler çerçevesini bu yeteneklerin örgüt içerisinde kimlerde hangi katmanlarda bulunması gerektiği konusunda tamamlıyor, kuramsal çerçeveyi genişletiyor ve akademisyenler için yeni ve üretken bir araştırma alanı açıyor. Tez kapsamındaki ikinci ampirik çalışma, gelişmekte olan bir ülke bağlamında, dinamik yeteneklerin KOBİ'lerdeki firma kalite ve finansal performansı üzerindeki etkilerini ve bu ilişkilerde iş modeli yenilikçiliğinin aracılık rolünü araştırıyor. Çalışmada aşağıdaki üç soru ele alınmaktadır: • İş modeli yenilikçiliği yapan teknoloji tabanlı firmalarda kullanılan dinamik yeteneklerin doğası nelerdir ve örgüt içerisinde hangi katmanlarda bulunurlar? • KOBİ'lerde örgütsel dinamik yetenekler işletme sahibi-yönetici ve çalışan seviyelerine göre nasıl sınıflandırılabilir? • Hangi dinamik yetenekler KOBİ'lerin kalite ve finansal performansı üzerinde daha etkilidir? • Dinamik yetenekler-firma performansı ilişkisinde iş modeli yenilikçiliğinin rolü nedir? Niceliksel çalışmada kullanılacak anket Clauss tarafından geliştirilen iş modeli yenilikçiliği ölçeğinin 30 sorusu ve tezin niteliksel çalışmasının sonuçları da dikkate alınarak sahip-yönetici ve çalışan katmanlarında yapılandırılan Teece'in dinamik yetenekler ölçeğinin 24 sorusu yanında firma performansı için eklenen 12 soru ve firma ile katılımcı hakkındaki demografik sorulardan oluşturulmuştur. Görüşülen kişilerden, dinamik yetenekler, iş modeli yenilikçiliği ve performans soruları için 5 puanlık Likert ölçeği üzerinde“Kesinlikle katılmıyorum”ile“Kesinlikle katılıyorum”arasında değişen katılım düzeylerini belirtmeleri istendi. Örneklem iş modeli yenilikçiliği süreçlerinde yer alan KOBİ boyutundaki firmalar arasından seçilmiş olup, iş modelleri üzerindeki yönetim güçleri ve bu alandaki büyük resme hâkim olmaları nedeniyle katılımcı olarak işletme sahipleri ve üst düzey yöneticiler tercih edilmiştir. Ulaşılan 160 set veri üzerinde IBM SPSS ve AMOS analiz programları ile ön çalışma yapılmış, karşılaşılan kısıtlar nedeniyle analizler SMART PLS analiz aracı ile tamamlanmıştır. Küçük sayılardaki örneklemlerin incelenmesinde, çok sayıda yapı ve göstergeye sahip karmaşık modellerde, karmaşık ikinci dereceden gizli yapıların analiz edilmesinde sunduğu avantajlar ve yansıtıcı ve biçimlendirici göstergeleri aynı modelde inceleme yetenekleri nedeniyle Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS SEM) kullanılmıştır. Ayrıca bu yönetme hem keşfedici hem de doğrulayıcı araştırmalarla uyumludur. Niceliksel çalışmanın sonucunda yapılan keşfedici faktör analiz ile iş modeli yenilikçiliğinin biçimlendirici ikinci dereceden üç boyutlu bir yapı olduğu ortaya çıkmıştır. Yapıyı biçimlendiren değer yaratma, değer önerme ve değer yakalama boyutları Clauss'un çalışması ile uyumludur. İkinci olarak firma ortağı dinamik yetenekleri ve çalışan dinamik yetenekleri de biçimlendirici ikinci dereceden yapılar olarak ortaya çıkmıştır. Çalışan dinamik yetenekleri kuramsal modellemeye uygun olarak 3 boyuttan oluşmuştur. Bu boyutlar çalışan seviyesindeki fırsatları algılama, yakalama ve yeniden yapılandırma yetenekleridir. Firma sahipleri boyutu ise iki alt boyuttan oluşmuştur. Diskriminant analizi sonucunda firma sahipleri boyutunda fırsatları yakalama ve yeniden yapılandırma yetenekleri alt boyutları ayrışma göstermediğinden birleştirilerek tek boyut haline getirilmiştir. Fırsatları yakalama yeteneği ise ayrışma göstererek bağımsız bir alt boyut olarak belirlenmiştir. Niceliksel çalışma kapsamında yapılan son analizde uygulanan yapısal denklemler modellemesinde çalışan ve firma sahipleri boyutları iş modeli yenilikçiliği aracılığıyla performans faktörleri ilişkisi 95% güvenilirlik düzeyinde anlamlı çıkmıştır. İş modeli yenilikçiliğinin analizdeki iki firma performansı boyutu ile olan ilişkisi anlamlı şekilde pozitif çıkmıştır. Firma sahiplerin dinamik yetenekleri ile finansal performans arasındaki ilişki anlamlı ve pozitiftir, ancak kalite performansı üzerindeki etkisi anlamlı değildir. Çalışanların dinamik yetenekleri firmanın kalite performansıyla anlamlı şekilde pozitif bir ilişki içerisindedir, finansal performans ile ilişkisi anlamlı değildir. Sonuç olarak, tez kapsamında yürütülen niteliksel ve niceliksel çalışmalarda ulaşılan bulgular, iş modeli yenilikçiliğinin firma performansını belirlemedeki büyük öneminin altını çiziyor. Dinamik yeteneklere sahip firma ortakları ve üst düzey yöneticilerinin, yeni iş modelleri söz konusu olmadığı durumlarda dahi firmanın finansal performansı üzerinde olumlu bir etki uyguladıkları ortaya çıkarken, dinamik yetenekleri olsa dahi iş modellerinde yenilik yapmadan veya çalışanların aktif katılımı olmadan firmanın kalite performansını artırmaları beklenemeyeceği sonucuna varılmıştır. Tez kapsamında yapılan çalışmaların sonuçları örgütsel katmanlar arasındaki dinamik yetenekleri ayrıştırırken Teece'in dinamik yetenekler çerçevesini genişleterek gelecekteki araştırmalar için yeni bir ufuk açıyor. Dinamik yeteneklerin örgüt içerisinde üst yönetim, orta düzey yönetim ve önyüz çalışanları gibi farklı düzeylerde nasıl çalıştığını ve nasıl etkileri olduğunu araştırılmış, iş modeli yenilikçiliği ve firma performansının etkilendiği mekanizmalar hakkında değerli bilgilere ulaşılmıştır. Araştırmacılar, bu tez kapsamındaki çalışmalardan yola çıkarak yeni yapacakları çalışmalarla dinamik yeteneklerin ayrıntılarını ve bunların iş modeli yenilikçiliği ve firma performansı üzerindeki etkilerini inceleyerek, örgüt içindeki farklı katmanlarda nasıl şekillendiğini keşfederek, firmaların yeni iş modellerini gerçekleştirmelerine ve performanslarını arttırmalarına katkıda bulunabilirler. Tezin ilk benzersiz yönü, iş modeli yenilikçiliğinin aracı rolünü dikkate alarak dinamik yeteneklerin firma performansıyla ilişkisini açıklığa kavuşturma iddiasıdır. Dinamik yetenekler ile firma performansı arasındaki iş modeli yenilikçiliği ve aracılık ettiği çok katmanlı ve karmaşık ilişkiler, tez kapsamında çalışılan modelin tüm değişkenlerin karşılıklı bağımlılık analizi sonrasında belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci özgün yanı ise örnekleminin Türkiye KOBİ sektöründen alınmış olmasıdır. Yenilikçiliğin firma performansı ile ilişkisini keşfetmeyi amaçlayan birkaç ampirik çalışma mevcuttur, ancak literatür taramalarında Türkiye verilerini dinamik yetenekler ve iş modeli yenilikçiliği ilişkisi perspektifinden inceleyen bir çalışma bulunamamıştır. Çalışmanın üçüncü özgün yanı ise dinamik yeteneklerin bireysel ve örgütsel katmanda nasıl ayrıştığını keşfetme iddiasıdır. KOBİ'lerin çoğu tek bir lider tarafından yönetilmekte ve firmanın iş modelleri liderin yeteneklerine göre belirlenmektedir, TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) ve KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) gibi finansör kurumlar ise KOBİ'lerin yenilikçilik projelerini finanse etmeye karar verirken örgüt seviyesinde yapısal kanıtların varlığını değerlendirmektedir. Tez çıktıları inovasyon projelerinin örgüt içerisinde farklı seviyelerde hangi yeteneklerle desteklenebileceği konusundaki bulguları ile bu seçimlere ışık tutacaktır. Mevcut çalışmalar bazı sınırlamaları da beraberinde getirmektedir. Nitel ve nicel araştırma sürecinde sadece girişimcilerden ve üst düzey yöneticilerden veri toplanması bulgularımızın genellenebilirliği açısından bazı zayıflıklar yaratmış olabilir. Bu nedenle, orta yönetim ve çalışan katmanlarından katılımcıların bu dinamik yetenekler alt boyutlarını kendi bakış açılarına göre tanımlamaları ve netleştirmeleri, bulguların genelleştirilmesi açısından yararlı olacaktır. Teknokentler iş modeli yenilikçiliği konusunda bilgili ve deneyimli firmaları barındırması nedeniyle örneklem seçimine uygun bir alan sunmuştur. Gelecekteki araştırmalar farklı bölgeden örnekler seçerek kayda değer kontrastlar ortaya çıkarabilir. Tezin niceliksel çalışması iş modeli yenilikçiliği, dinamik yetenekler ve firma performansı arasındaki ilişkiye dair değerli bilgiler sağlarken, bulgularımızın yorumlanmasını ve genellenebilirliğini etkileyebilecek bazı sınırlamaların olduğu da bir gerçektir. Araştırma örnekleminin boyutu nispeten küçüktür; 160 katılımcıdan oluşmaktadır ve yalnızca KOBİ sahipleri ve üst düzey yöneticilerinden oluşmaktadır. Ayrıca sıklıkla iş modeli yenilikçiliği uygulayan firmalara odaklanmak, sonuçlarımızı bir dereceye kadar zenginleştirdi ve zaman tasarrufu sağladı ancak aynı bazı önyargıları da beraberinde getirmiş olması olasıdır. Yalnızca bu firmalara odaklanarak, henüz iş modeli yenilikçiliğini benimsememiş firmalarının dinamiklerini ve performans sonuçlarını anlama fırsatını kaçırmış olabiliriz. Her iki firma tipinin bir arada ele alınması, iş modeli yenilikçiliği, dinamik yetenekler ve firma performansı arasındaki ilişkinin daha kapsamlı anlaşılmasını sağlayabilir. Her iki çalışma da öncelikle Teece tarafından ortaya konulan algılama, yakalama ve yeniden yapılandırma boyutlarının örgüt içerisindeki sahipliği konusunu detaylandırarak Teece'in sunmuş olduğu kuramsal çerçeveyi genişletmiş ve iş modeli yenilikçiliği ve firma performansı ile olan ilişkisi açılanmıştır. Dinamik yeteneklerde ek boyutların dikkate alınması, firma performans ve iş modeli yenilikçiliği mekanizmalarının daha kapsamlı anlaşılmasına katkıda bulunabilecek etkileşimlerin ve dinamiklerin daha fazla anlaşılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Technological developments, limited resource supply, and market volatility challenge especially small and medium business managements, particularly in developing countries. They're trying to upgrade how they work to stay competitive in local and global markets. They are continuously in search of new business models. Research on how dynamic capabilities affect business model innovation and firm performance yields mixed results. Teece introduced dynamic capabilities framework with three dimensions as sensing, seizing, and reconfiguration. However, it doesn't fully explain how these capabilities work and to whom they belong to at the firm. The current dissertation addresses these gaps through two studies. In the first one, the Dynamic Capabilities framework has been used to understand how business model innovation happens in both new and established entrepreneurial firms through semi-structured interviews with owner-managers actively involved in business model innovation decision-making. The study focused on individual and organizational layers of dynamic capabilities and gathered data in the science parks of Istanbul. Through content analysis of nine semi-structured interviews, several key insights emerge: (1) Entrepreneurs come ahead of all other stakeholders in undertaking the main responsibility of each dynamic capability sud-dimension. (2) Organizational layer capabilities come into action in case the organization's frontline people and technology people increase in count. (3) Entrepreneurial team's complementary capabilities are encountered in each sample case. Moreover, organizational layer capabilities manifest prominently when business model innovation activities necessitate broad-based involvement, such as customer engagement and technological experimentation. These mechanisms exhibit variances contingent upon firm size and structural arrangements. Furthermore, entrepreneurs assert control through established routines and organizational culture, particularly evident in smaller enterprises. As these firms evolve, they develop and institutionalize procedures to transform their dynamic capabilities into organizational ones, to sustain innovation. The 10 DC sub-dimensions suggested in this study are grouped under three dimensions of Teece's DC framework. Sensing skills and mechanism: (1) reaching to data, (2) filtering customer data, (3) decomposing and reframing, (4) idea generation and visualization of BM, (5) conceptual validation of visualized BM. Seizing skills and mechanisms: (6) physical validation of targeted BM, (7) decision making, (8) external integrative capabilities (co-creation of solution). Reconfiguring skills and mechanisms: (9) aligning organization to new BM, (10) aligning process to new BM. Those skills and mechanisms are clues for entrepreneurs to develop BMI. Practitioners are recommended to consider their primary responsibility for BMIs processes independent of the size of the firms, to build entrepreneurial teams with partners having the complementary skill set and concentrate on the employees' selection, as well as their adaptation to the firm routines. Additionally, the study complements Teece's Dynamic Capabilities framework on business model innovation extending it into fulfillment layer. The second empirical study investigated the effects of dynamic capabilities on the quality and financial aspects of firm performance in SMEs and the mediating role of BMI in these relations in a developing country context. The following four questions are addressed: • What are the nature and fulfillment layers of DCs employed in technology-based firms engaging in BMI? • How organizational DCs can be categorized according to organizational layers in terms of owner/managerial and employees' levels in SMEs? • Which DCs are more effective on SME performance in terms of quality and financial aspects? • What is the role of BMI in the DCs-performance relations? The sample of the study consists of SMEs involved in BMI processes, and participants were chosen as business owners and top-level managers due to their managerial power over business models and their understanding of the bigger picture in this field. The analysis is conducted on the SMART PLS analysis tool. Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM) is compliant in examining small sample sizes, complex models with numerous constructs and indicators. It also offers an advantage in analyzing complex second-order latent constructs and examining reflective and formative structures in the same model. As the result of the study, business model innovation ha