Film ve senaryo geliştirme sürecine yapay zeka teknolojilerinin adapte edilebilirliği
The adaptability of artificial intelligence technologies in movie and screenplay development process
  1. Tez No: 925547
  2. Yazar: HAKAN BABACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM PARLAYANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Yapay Zekâ (YZ) teknolojilerinin her alanda yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, Yapay Zeka'nın etkileşime girdiği alanlardan biri olan sinema sanatı alanında da metin, imaj, video, ses ve konsept fikir üretim sürecinde Yapay Zeka hız ve çeşitliliğe neden olmaktadır. Büyük Dil Modelleri (LLMs), Çok Modlu Büyük Dil Modelleri (LMMs) ve diğer Yapay Zeka teknolojilerinin birlikte kullanımı birçok sanat dalını birleştiren, üretimi karmaşık süreçler içeren sinema alanını derinden değiştirme potansiyeline sahiptir. Günümüzde Büyük Dil Modelleri'nin, metin, görsel, ses, video, sensör ve diğer tür verileri işleyip yorumlayabilen Çok Modlu Büyük Dil Modelleri'ne doğru genişlediğini söylemek mümkündür. Yapay Zeka'nın film ve senaryo geliştirme süreçlerine uygulanabilirliği fikrinin barındırdığı potansiyele bu veri üretim şeklini anlamaya çalışarak, inceleyerek, denemeler yaparak, sınırlılıklarını belirleyerek ulaşılabilir. Mevcut modellerin etkili kullanım şekillerinin nasıl geliştirilebileceği konusunda modellerin oluşturduğu sonuçlar analiz edilip, çıkarımlar yapılıp fikir yürütülebilir. Yeni daha etkili modeller oluşturulabilmesi için bu teknolojinin sinema filmi ve senaryo geliştirme aşamalarında denenmesi ve oluşan sonuçlar üzerinden yeni araştırmaların teşvik edilmesi gereklidir. Bu çalışmada Büyük Dil Modelleri ve Çok Modlu Büyük Dil Modelleri, film ve senaryo geliştirme sürecinde modellerce oluşturulan çıktılar üzerinden değerlendirilecektir. Çıktılar üzerinden bazı bölümler ve karakterler bilgisayar modellerince oluşturulan komut istemleriyle görselleştirilecek, video, ses örnekleri oluşturulacaktır. Üretilen görsellerin duygusu, etkisi ve özellikleri Çok Modlu Büyük Dil Modelleri üzerinden saptanmaya çalışılacaktır. Mevcut bilgisayar modellerinin film ve senaryo geliştirme süreci için güçlü ve zayıf yanlarının neler olduğu anlaşılmaya çalışılacaktır. Bu araştırmayla hem sinema hem de bilgisayar bilimi alanına katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the intensive use of Artificial Intelligence (AI) technologies in every field, AI is bringing speed and variety to the production process of text, image, video, audio and conceptual ideas in the field of cinema art, which is one of the fields where AI interacts. The field of cinema, which combines many art forms and involves complex production processes, has the potential to be profoundly transformed by the combination of Large Language Models (LLMs), Large Multi-Model Models (LMMs), and other AI technologies. Today, LLMs are being expanded into LMMs that are capable of processing and interpreting textual, visual, audio, video, sensor, and other types of data. The potential of the idea to apply AI in film and screenplay production processes can be realized by trying to understand this form of data production, by studying it, experimenting with it, and identifying its limitations. The results generated by the models can be analyzed, conclusions can be drawn, and ideas can be generated on how to improve the effective use of existing models. In order to create new and more effective models, this technology should be tested in cinema production processes and new research should be encouraged based on the results. In this study, Large Language Models and Large Multimodal Models will be evaluated through the outputs generated by the models in the film and script development process. Based on the outputs, some chapters and characters will be visualized with the prompts generated by the computer models. Video and audio samples will be generated. The emotion, effect and characteristics of the produced visuals will be tried to be determined by large multimodal models. We will try to understand the strengths and weaknesses of existing computer models for the film and script development process. This research aims to contribute to both cinema and computer science.