Röntgen görüntüleme cihazları için 3B. dijital ortam modellemesi ve eğitim uygulaması
3D digital environment modeling and education application for X-ray imaging devices
  1. Tez No: 925561
  2. Yazar: KAZİM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sağlık, kişilerin sosyal, fiziksel ve zihinsel açıdan tam olarak bir iyilik halinde olmalarını ifade eder. Günümüzde sağlık eğitimi, bireylerin bu bütünsel sağlık anlayışına ulaşmaları ve sağlık profesyonellerinin nitelikli bir şekilde yetiştirilmesi için kritik bir rol oynamaktadır. Geleneksel eğitim yöntemlerinin yanı sıra, dijital eğitim ve simülasyon teknolojileri sağlık eğitiminde giderek daha fazla kullanılmaktadır. Dijital eğitim, zaman ve mekân kısıtlamalarını ortadan kaldırır. Öğrencilere daha erişilebilir bir öğrenme ortamı sunar. Aynı zamanda, pratik bir öğrenme imkânı sağlar. Sağlıkta dijital eğitim, öğrencilere teori ile pratiği bir arada deneyimleyebilme fırsatı sunar. Bu sayede, sağlık hizmetlerinin kalitesi artar. Bu çalışmada, röntgen görüntüleme cihazları için geliştirilen üç boyutlu (3B) dijital eğitim ortamının modellemesi ve röntgen çekim pozisyonları ele alınmıştır. Blender yazılımı kullanılarak 3B modeller oluşturulmuştur. Bu modeller, Unity oyun motoru ile animasyonlu hale getirilmiştir. Geliştirilen eğitim uygulaması, radyoloji eğitimi alan öğrenciler ve röntgen teknisyenleri için tasarlanmıştır. Uygulama, kullanıcıların röntgen çekim pozisyonlarını öğrenmelerini ve uygulamalı eğitim yapmalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu uygulama, 9 ana kategori ve 95 farklı röntgen çekim pozisyonunu simüle edebilecek bir yapıya sahiptir. Uygulama hem masaüstü uygulaması olarak hem de mobil cihazlarla uyumlu olarak tasarlanmıştır. Uygulamanın temel amacı, radyoloji öğrencilerinin teorik olarak öğrendikleri bilgileri uygulamalı olarak pekiştirmelerine yardımcı olmak ve röntgen teknisyenlerinin unuttukları ya da eksik bildikleri çekim pozisyonlarını öğrenmelerini kolaylaştırmaktır. Her bir röntgen çekim pozisyonu, animasyonlarla desteklenmiş ve kullanıcıların gerçeğe yakın bir deneyim yaşaması sağlanmıştır. Hasta karakteri pozisyon alırken, röntgen cihazı da doğru açı ve pozisyonlara otomatik olarak yerleşmektedir. Böylece hasta karakterin istenilen röntgen çekim pozisyonuna uygun şekilde vaziyet alması sağlanmaktadır. Pozisyon, farklı mesafelerden ve açılardan detaylı olarak incelenmektedir. Oluşan röntgen filmi görüntüsü de ayrıntılı bir şekilde analiz edilebilmektedir. Bu çalışma kapsamında geliştirilen uygulamanın etkililiğini değerlendirmek amacıyla bir anket düzenlenmiş ve 47 katılımcıdan 30 soruluk Likert ölçeği ile geri bildirim toplanmıştır. Anket sonuçlarına göre: Katılımcıların %86,24'ü uygulamanın gerçeğe uygunluğunu ve kullanım kolaylığını olumlu değerlendirmiştir. %11,28'lik bir kesim kararsız kalmış, bu da uygulamanın bazı alanlarda geliştirilme potansiyeline işaret etmektedir. %2,48 oranında katılımcı ise olumsuz geri bildirimde bulunmuştur, bu oran oldukça düşüktür. Anket sonuçları, uygulamanın grafik kalitesi, kullanıcı dostu arayüzü ve eğitim amaçlı etkinliği açısından başarılı olduğu büyük beğeni topladığını ortaya koymaktadır. Katılımcılar, uygulamanın 3B modelleme ile gerçek dünya ortamlarını başarıyla simüle ettiğini ve bu sayede eğitim süreçlerine entegre edilmesinin faydalı olacağını belirtmişlerdir. Dijital eğitim araçlarının sağlık eğitimine entegre edilmesi, öğrencilerin ve teknisyenlerin pratik becerilerini geliştirerek sağlık hizmetlerinin kalitesini artırmaktadır. Sonuç olarak, geliştirilen bu dijital röntgen eğitim uygulaması, radyoloji öğrencileri ve röntgen teknisyenleri için etkili bir pratik eğitim aracı olarak öne çıkmaktadır. Bu uygulama, eğitim süreçlerinde teorik bilginin pratik deneyimlerle pekiştirilmesini sağlayarak, kullanıcıların öğrenme süreçlerine aktif bir şekilde katılmalarını ve röntgen çekim pozisyonları konusunda becerilerini geliştirmelerini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Health refers to people being in a state of complete social, physical and mental well-being. Today, health education plays a critical role in helping individuals reach this holistic understanding of health and in educating health professionals in a qualified manner. In addition to traditional education methods, digital education and simulation technologies are increasingly used in health education. Digital education eliminates time and space constraints. It offers students a more accessible learning environment. At the same time, it provides a practical learning opportunity. Digital education in health offers students the opportunity to experience theory and practice together. In this way, the quality of health services increases. In this study, modeling of the three-dimensional (3D) digital education environment developed for x-ray imaging devices and x-ray shooting positions are discussed. 3D models were created using Blender software. These models were animated with the Unity game engine. The developed educational application is designed for radiology students and x-ray technicians. The application aims to enable users to learn x-ray positions and provide practical training. This application has a structure that can simulate 9 main categories and 95 different x-ray positions. The application is designed to be compatible with both desktop applications and mobile devices. The main purpose of the application is to help radiology students practically reinforce the theoretical knowledge they have learned and to make it easier for x-ray technicians to learn the shooting positions they have forgotten or know incompletely. Each x-ray position is supported by animations, ensuring users have a lifelike experience. While the patient character is positioned, the x-ray machine automatically positions itself at the correct angles and positions. The position is examined in detail from different distances and angles. The resulting X-ray image can also be analyzed in detail. In order to evaluate the effectiveness of the application developed within the scope of this study, a survey was organized and feedback was collected from 47 participants with a Likert scale of 30 questions. According to the survey results:86.24% of the participants evaluated the application's fidelity and ease of use positively. 11.28% were undecided, which indicates the potential for the application to be developed in some areas. 2.48% of the participants gave negative feedback, which is quite low. The survey results reveal that the application was highly appreciated in terms of its graphic quality, user-friendly interface and educational effectiveness. Participants stated that the application successfully simulates real-world environments with 3D modeling and that it will be useful to integrate it into educational processes. Integrating digital educational tools into health education improves the quality of health care by improving the practical skills of students and technicians. As a result, this developed digital x-ray training application stands out as an effective practical training tool for radiology students and x-ray technicians. This application ensures that theoretical knowledge is reinforced with practical experiences during training processes, enabling users to actively participate in the learning processes and improve their skills in x-ray positions.