Kültürel kimlik bağlamında Ortodoks Süryani Paskalya ilahileri: Kadıköy Süryani Kilisesi örneği
Orthodox Syriac Easter hymns in the context of cultural identity: The case of the Kadıköy Syriac Church
- Tez No: 925575
- Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, Ortodoks Süryani inancındaki Paskalya ayini karakteristiklerinin ilahilerini, Kadıköy Süryani Kilisesi örneği üzerinden incelemektedir. Araştırma, bu ilahilerin müzikal, metinsel ve işlevsel özelliklerini analiz ederek, Süryani litürjik geleneğinin mirasını ve bu mirasın modern kent yaşamı içindeki dönüşümünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma, müzikolojik bir yaklaşımla, alan araştırması, katılımcı gözlem, derinlemesine görüşmeler ve müzikal analiz yöntemlerini kullanmaktadır. Tez çalışması kapsamında Paskalya ayini ilahilerinin ayin içindeki rolü ve işlevleri analiz edilmektedir. Çalışma, ilahilerin ritüel içindeki sembolik anlamlarını ve cemaatin ruhani deneyimine katkılarını da ele almaktadır. Ayrıca, geleneksel ilahilerin öğrenilmesi ve icrası süreçleri, yeni ilahilerin yaratılması ve mevcut ilahilerin uyarlanması konusundaki yaklaşımlar incelenmektedir. Dijital teknolojinin ve değişen yaşam koşullarının, ilahilerin korunması ve aktarılması süreçlerine etkisi de araştırmanın önemli bir boyutunu oluşturmaktadır. Çalışma, Süryani Ortodoks cemaatinin kültürel kimliğini koruma ve modern dünyaya uyum sağlama çabaları arasındaki dengeyi de yansıtmaktadır. Sonuç olarak bu araştırma, Ortodoks Süryani Paskalya ilahilerinin sadece müzikal unsurlar değil, aynı zamanda teolojik öğretilerin taşıyıcıları, ruhani deneyimin derinleştiricileri ve kültürel kimliğin koruyucuları olarak da işlev gördüğünü ortaya koymaktadır. Çalışma, azınlık bir Hristiyan topluluğunun litürjik pratiklerini günümüzde kent yaşamı içinde nasıl sürdürdüğüne dair önemli içgörüler sunmakta ve Süryani müzik geleneğinin daha geniş müzikoloji alanı içindeki yerini belirlemeye katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyses the hymns characteristic of the Easter liturgy in the Orthodox Syriac faith through the example of Kadıköy Syriac Church. By analysing the musical, textual and functional characteristics of these hymns, the research aims to reveal the rich heritage of the Syriac liturgical tradition and the transformation of this heritage in modern urban life. With an musicological approach, the study employs field research, participant observation, in-depth interviews and musical analysis. In this study the role and functions of hymns in the liturgy are analysed. The study also addresses the symbolic meaning of hymns in ritual and their contribution to the spiritual experience of the congregation. It also examines the processes of learning and performing traditional hymns, approaches to the creation of new hymns and the adaptation of existing hymns. The impact of digital technology and modern living conditions on the preservation and transmission of hymns is also an important aspect of the research. The study also reflects the balance between the Syriac Orthodox community's efforts to preserve its cultural identity and adapt to the modern world. In conclusion, this research reveals that Syriac Orthodox Easter hymns function not only as musical elements, but also as carriers of theological teachings, deepeners of spiritual experience and protectors of cultural identity. The study offers important insights into how a minority Christian community maintains its liturgical practices in modern urban life and contributes to locating the Syriac musical tradition within the broader field of musicology.