Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun 2023 yılında aldığı kararların Türkiye'nin kredi temerrüt takası (CDS) üzerindeki etkisi
The effects of the Central Bank of the Republic of Turkey's Monetary Policy Committee's decisions on Turkey's Credit Default Swap (CDS) in 2023
  1. Tez No: 925574
  2. Yazar: BURAK KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM KAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışmamızda, TCMB Para Politikası Kurulu kararları ile Türkiye CDS primi 2023 yılında aylık olarak incelenmiş ve özetlenmiştir. Yapılan çalışmada politika faizinin CDS primi üzerinde değiştirici bir etkiye sahip olduğu ve değişen CDS priminin insanların yatırım davranışlarını değiştirerek, USD/TRY kuru, TCMB resmi rezervleri ve ekonomik güven endeksi gibi makroekonomik değişkenleri etkilediği görülmüştür. Makroekonomik parametrelerdeki değişimlerin mikro düzeydeki etkilerini anlamak için ise Borsa İstanbul'da faaliyet gösteren ve 2023 yılı içinde halka arzı gerçekleşmemiş 3 şirketin pay senedi değerleri, PPK kararları ve CDS primi ile birlikte değerlendirilmiş ve değişimler grafiklerle gösterilmiştir. Çalışmada politika faiz kararlarının CDS primi üzerinde değiştirici bir güce sahip olduğu görülmüştür. CDS primiyle beraber, USD/TRY kuru, ekonomik güven endeksi ve TCMB resmi rezervleri de bu değişimden etkilenerek farklılık gösterdiği anlaşılmıştır. Çalışma, aynı zamanda Türkiye'de seçim ekonomisi dönemi olan 2023 yılındaki TCMB PPK'nın farklı kararlar verdiği dönemi detaylıca inceleyen bir çalışma olması nedeniyle önemlidir. TCMB PPK'nın kararlarının makro düzeydeki değişkenlerle incelenmesi ve sonrasında da mikro düzeye inilerek yatırımcı davranışının nereye yöneldiğini göstermesi açısından literatüre katkı verecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Central Bank of the Republic of Turkey Monetary Policy Committee decisions and Turkey CDS premium are analysed and summarised monthly for 2023. The study has been showed that the policy rate has a modifying effect on the CDS premium and the changing CDS premium affects macroeconomic variables such as USD/TRY exchange rate, Central Bank of the Republic of Turkey official reserves and economic confidence index by changing people's investment behaviour. To understand the micro-level effects of changes in macroeconomic parameters, the stock values of 3 companies operating in Borsa Istanbul that did not go public in 2023 are evaluated together with the Monetary Policy Committee decisions and the CDS premium, and the changes are shown graphically. In the study, it is observed that policy rate decisions have a modifying power on the CDS premium. Along with the CDS premium, the USD/TRY exchange rate, the economic confidence index and the official reserves of the Central Bank of the Republic of Turkey are also affected by this change. The study is also important as it is a study that analyses in detail the period in which the Central Bank of the Republic of Turkey Monetary Policy Committee made different decisions in 2023, which is the election economy period in Turkey. It will contribute to the literature in terms of examining the decisions of the Central Bank of the Republic of Turkey Monetary Policy Committee with macro-level variables and then going down to the micro level to show where investor behaviour is directed.