Türkiye ve Avrupa'da konut proje geliştirme ve yatırımlarının teknik parametrelerle incelemesi
Investigation of residential project development and investment in Turkey and Europe based on technical parameters
- Tez No: 925576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada; Avrupa'da yapımı ve kullanımı çok yaygın olan ve“Family House”olarak tanımlanan yapıların proje kriterleri, yapım yöntemleri, ruhsatlandırma gibi temel parametreler açısından incelenmesi ve maliyet analizinin yapılması hedeflenmiştir. Bu incelemenin, akademik literatürde anlamlı bir yer alabilmesi için iki örnek proje üzerinde çalışılmıştır. Türkiye'den özellikle orta Avrupa'ya yatırım ve taahhüt maksadıyla girişim hedefinde olan Türk mühendislik ve taahhüt firmalarına fikir vermesi maksadıyla benzer yapıların Türkiye'de meri standartlar ile teşkil edilmesi ile Avrupa'da Eurocode ve AB standartları çerçevesinde teşkil edilmesi tüm anlamlı parametreler açısından mukayese edilmiştir. Mukayese konusu örnek proje alanı Avrupa'da Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag ve Türkiye'de İstanbul'da seçilmiştir. Benzer mimari niteliklerde bir projenin tasarım yapım süreçleri incelenmiştir. Bu iki farklı noktada tasarım ve yapım süreçlerinde öncelikler, karşılaşılan zorluklar ve çözüm esneklikleri örneklerle analiz edilmiştir. Ruhsat aşamasından başlayarak tasarım kriterleri, standartlar, malzeme ve iş gücü kaynakları, yapım metotları, ruhsat ve inşaat süreçleri karşılaştırmalı olarak ele alınmış, maliyet mukayesesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; it is aimed to examine and cost analyze the structures defined as“Family House”, which are widely built and used in Europe, in terms of basic parameters such as project criteria, construction methods, licensing and cost. In order for these analyses and evaluations to have a meaningful place in the academic literature, two sample projects were studied. In order to give an idea to the Turkish engineering and contracting firms from Turkey, which aim to venture into central Europe for investment and contracting purposes, the construction of similar structures in Turkey with the current standards and the construction of similar structures in Europe within the framework of Eurocode and EU standards have been compared in terms of all meaningful parameters. The sample project area subject to comparison was selected in Prague, the capital of the Czech Republic in Europe and Istanbul in Turkey. The design and construction processes of a project with similar architectural qualities were analyzed. Sensitivity priorities, difficulties encountered and solution flexibilities in the design and construction processes in these two different locations were analyzed with examples. Starting from the license stage, design criteria, standards, material and labor resources, construction methods, license and construction processes are discussed comparatively and cost comparisons are included.