Denizcilik sektöründe siber güvenlik
Cyber security in the maritime industry
- Tez No: 925587
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ALİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Deniz Bilimleri, Denizcilik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Marine Science, Marine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Denizcilik sektöründe dijital teknolojilere duyulan bağımlılığın artmasından dolayı siber güvenliği öneminde artış olmuştur. Denizcilikte dijital teknolojilerin kullanımının fazlalaşması operasyon verimliliğini, emniyetini ve güvenliğini ciddi derecede arttırmıştır. Fakat söz konusu dönüşüm, bilhassa siber güvenlikte yeni açıklara ve risklere de neden olmuştur. Bu çalışma, denizcilik sektörünün siber güvenliğinin halihazırdaki halinin üzerinde durmakta, kritik güvenlik sorunlarını belirlemekte ve denizcilikte siber dayanıklılığın arttırılmasına yönelik olarak bir çerçeve sunmaya çalışmaktadır. Çalışma, geniş bir alan yazın taraması ve vaka çalışmaları vasıtasıyla denizcilik faaliyetlerinin karşı karşıya kaldığı bazı tehditleri, siber saldırıların denizcilik altyapısı üstündeki olası yıkıcı etkisiyle söz konusu riskleri azaltmaya dönük en iyi uygulamalara vurgu yapmaktadır. Çalışma, vaka çalışmalarıyla sektörel uygulamaları incelemek suretiyle, denizcilik faaliyetlerini gelişen siber tehditler karşısında korumak üzere paydaşlara uygulanabilir içgörülerle öneriler sunmayı hedeflemektedir. Elde edilen bulgular, denizcilikteki ögeleri korumak ve operasyonel devamlılığı temin etmek üzere gelişmiş tehdit tespiti, olay müdahale stratejileri ve uluslararası iş birliğini içeren çok geniş bir güvenlik yaklaşımına hissedilen gereksinimi ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Maritime cyber security has become an essential focus area due to the increasing reliance on digital technologies within the maritime industry. The rise of digital technology in the maritime industry has significantly enhanced operational efficiency, safety, and security. However, this digital transformation has also introduced new vulnerabilities and risks, particularly in the realm of cyber security. This thesis explores the current state of maritime cyber security, identifies critical vulnerabilities, and provides a framework for enhancing cyber resilience in the maritime domain. Through a comprehensive literature review and case studies, the research highlights the specific threats faced by maritime operations, the impact of cyber-attacks on maritime infrastructure, and best practices for mitigating these risks. By examining case studies and industry practices, this research aims to provide actionable insights and recommendations for stakeholders to safeguard maritime operations against evolving cyber threats. The findings underscore the need for a multi-layered security approach, including advanced threat detection, incident response strategies, and international collaboration to safeguard maritime assets and ensure operational continuity.