İngiliz Okulu kapsamında insani müdahale
Humanitarian intervention within the framework of English School
- Tez No: 925586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENENT SAVAŞ CAZALA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
İnsani Müdahale kavramı ve uygulamaları günümüzde ağır kriz içindedir; kavramsal olarak norm geliştirme çabalarında olduğu gibi uygulamalarında da sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunların en önemli nedeni, yaşanan krizlerin ve müdahalelerin sürekli değişim içinde daha karmaşık ve çok boyutlu bir hale gelmesidir. Alanyazında kavramı ve uygulamalarını tartışmak için kullanılan İngiliz Okulu kuramının temel kavramlarından Uluslararası Toplum kavramı ve bu kavramla özdeşleştirilen Rasyonalizm Geleneği, bu karmaşık ve çok boyutlu yapıyı açıklamakta artık yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, İngiliz Okulu'nun felsefi yaklaşımını temel alan bu çalışmada, İnsani Müdahale kavramının ve modern dönemdeki uygulamalarının değerlendirilmesinde Rasyonalizm'in yanı sıra Realizm ve Revolüsyonizm Geleneklerine de başvurulabileceği öne sürülmektedir. Söz konusu uygulamaların İngiliz Okulu'nun bir başka temel kavramsallaştırması olan Üç Gelenek (Realizm, Rasyonalizm ve Revolüsyonizm) yapısı içine yerleştirilmesiyle daha bütüncül bir yaklaşım sunulması hedeflenmektedir. Sunulan bu yaklaşımla İngiliz Okulu kuramına ilginin arttığı ancak İnsani Müdahale'nin genellikle İngiliz Okulu'nun temel tartışması olan Çoğulculuk–Dayanışmacılık ayrımı üzerinden ele alındığı Türkçe alanyazınında yeni bir kuramsal tartışmanın başlatılması amaçlanmaktadır. Çalışma, İngiliz Okulu kuramının eklektik yöntem yaklaşımıyla yapılandırılmıştır. Kuramın klasik yöntemiyle ilk olarak teorik çerçeve çizilecek; hem İngiliz Okulu kuramının hem de İnsani Müdahale kavramının ilerlediği yönü vurgulamak amacıyla normatif tartışmalar ele alınacaktır. Ardından karşılaştırmalı vaka analizi yöntemiyle modern dönemdeki İnsani Müdahale uygulaması örneklerinin Üç Gelenek (3 R) kapsamında sınıflandırılması sunulacaktır. Çalışmada, Soğuk Savaş dönemi örneklerinin genellikle Realizm çerçevesinde değerlendirildiği, Soğuk Savaş sonrası ilk yıllarda Revolüsyonizm'in etkili olduğu ancak uluslararası toplumun zamanla Rasyonalizm'in ilkelerine dönmesiyle Rasyonalizm Geleneği içinde görülebilecek uygulamaların arttığı ve böylece bir denge arayışına gidildiği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Humanitarian Intervention concept and practice present a severe crisis today, with problems both in developing conceptual norms and in its practices since humanitarian crises and interventions have continuously become more complex and multidimensional. International Society, one of the basic concepts of the English School theory, and the tradition of Rationalism associated with it have been used to discuss humanitarian intervention. However, they are no longer capable of explaining this complexity and multidimensionality. Therefore, this study, based on the philosophical approach of the English School, argues that Humanitarian Intervention can be discussed in the traditions of Realism and Revolutionism as well as Rationalism. It aims to present a more holistic approach by placing these practices within the Three Traditions structure, another basic conceptualization of theory, and to initiate a new theoretical debate in the Turkish literature, which shows increased interest in the English School but holds the discussion on Humanitarian Intervention primarily through the Pluralism–Solidarism distinction. The study is structured with the eclectic methodological approach of the English School. First, it draws a theoretical framework using the classical method, pointing out the direction of normative debates. Then, it categorizes examples from the modern period within the Three Traditions (3 R) through comparative case analysis. The study concludes that Cold War era practices are generally considered within Realism, while the Revolutionism Tradition was effective during the first years of the post-Cold War era, but then as the international society turned to Rationalism, the practices which can be evaluated within Rationalism has increased, thus seeking a balance.