Tüketici sözleşmelerinden doğan kanunlar ihtilâfı
The conflict of laws arising from consumer contracts
- Tez No: 925615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR KÜPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, yabancılık unsuru içeren tüketici sözleşmelerine uygulanacak hukukun belirlenmesidir. Uluslararası ilişkilerin hızlı bir şekilde arttığı günümüz küresel dünyasında, yabancı unsurlu tüketici sözleşmelerinin sayısı da her geçen gün artış göstermektedir. Bu kapsamda milletlerarası hukukta zayıf olan tarafın korunması ilkesi gözetilerek taraflar arasında yapılacak sözleşmelerin esasına uygulanacak hukuk ve hukuki sonucu gerçekleştirmeye yönelik iradenin bürüneceği şekil kuralları önemli hale gelmektedir. Tüketici kitlesi, uluslararası ekonomik ilişkiler içerinde önemli bir çoğunluğa sahiptir. Bu nedenle tüketici sözleşmelerinden doğan kanunlar ihtilafı kurallarının tespiti bir yönüyle milletlerarası ticaretin gelişimine hizmet ederken diğer yönüyle de milletlerarası toplumun genel menfaatine hizmet etmektedir. Çalışmanın araştırma aşamasında öncelikle tüketici kavramı, tüketicinin korunması ihtiyacının tarihsel gelişimi ve Türk hukukunda tüketici sözleşmeleri hakkında uygulanacak kurallara esin kaynağı olan Avrupa Birliği düzenlemeleri incelenmiştir. Ardından kanunlar ihtilafı hukuku kapsamına girecek bir hukuki işlemin doğabilmesi için gerekli ilk ve en önemli etken olan yabancılık unsuru ve yabancılık unsuru ihtiva eden tüketici sözleşmelerine hangi hukukun uygulanması gerektiği sorusu, Türk hukuk mevzuatı, doktrini ve yargı kararları ortaya konularak yanıtlanmaya çalışılmıştır. Elektronik ortamda kurulan tüketici sözleşmeleri sözleşmenin kuruluş yeri, kuruluş anı gibi hususlarda kendine özgü bir takım özellikler göstermeleri nedeniyle kanunlar ihtilafı kuralları yönünden ayrıca incelenmiştir. Nitekim yapılan araştırma sonucunda yabancılık unsuru taşıyan tüketici sözleşmelerinin esasına ve şekline uygulanacak hukuk açısından, mutad mesken bağlama noktasının büyük önem taşıdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is determination of the applicable law to be practiced on consumer contracts including the element of foreignness. In today's global world where international relationships are rapidly increasing , the number of consumer contracts including the element of foreignness shows increase dy by day. In this context, the law to be practiced on the basis of contracts which will be signed between parties by considering the principle of protection of the party who is in need of legal protection against powerful one in international law and the laws of form which the will intends to use to achieve the legal consequence become significant. Consumer mass has an important majority within the international economic relationships. Therefore, the determination of the conflict of laws arising from consumer contracts serves the development of international trade on the one hand and on the other hand it serves the international community 's general advantage. The notion of consumer, the historical development of the consumer' s need of protection and the regulations of European Union being the source of inspiration for laws to be applied to the consumer contracts in Turkish law were firstly examined at the research stage of the study. Then, the element of foreignness being necessary,the first and most important factor to originate a legal transaction to be included in the scope of conflict of laws was discussed in a detailed way and the question of which law should be practiced on the consumer contracts including the element of foreignness was attempted to answer by presenting Turkish legal legislation, doctrine and court decisions. Because of the some distinctive features such as the place and time of contract formation, consumer contracts formed in electronic environment were also examined in terms of conflict of laws. Thus, as a result of the research, it was determined that the connection point of habitual residence has a great importance in terms of law to be practiced on the basis and form of consumer contracts including the element of foreignness.