Koruyucu aile gözüyle koruyucu aile sistemi Bursa ili örneği
Protective family system from the perspective of protective families, the example of the province Bursa
- Tez No: 925616
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MACİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Sosyopolitik bir fenomen olan koruyucu aile sistemi, Cumhuriyet tarihinden günümüze kadar toplum yapısındaki değişimlere paralel yenilenerek güncelliğini koruyan bir sistemdir. Öz ailesi yanında çeşitli sebeplerle örselenen çocuk sosyal devlet tarafından sorumluluğunu üstlenilerek çocuk için en uygun olan koruyucu nitelikte bir aile yanına verir. Koruma altına alınan çocuğun koruyucu ailesi yanında sevgi ve güven ortamında büyümesini sağlayarak, topluma tekrardan kazandırılması, sosyal devlet ve toplum açısından oldukça önem arz etmektedir. Koruyucu aile hizmeti modern zamanlara ait bir fenomen olsa da mağdur çocuğun hamiliği, kadim bir fenomendir. Mağdur çocuğun hamiliğinde rol oynayan motiflerin önemli bir kısmının ise sosyokültürel olduğu gözlenmektedir. Böyle bir gözlemden hareketle ele alınan bu çalışmanın temel amacı koruyucu aile olma deneyimlerinin fenomenolojik bir analizini yapmaktır. Çalışmamız Bursa'da yaşayan 14 koruyucu aile ile yapılan mülakatlara dayalı verilerin fenomenolojik analizi ile sınırlıdır. Araştırma sonucunda koruyucu ailelerin ilgili deneyimlerinde sosyoekonomik, kültürel ve dini motiflerin nedensel ve amaçsal bir çerçevede etkili olduğu çeşitli sosyokültürel ortam ve bağlmaların bu deneyimi ve ilgili eylemlerin içeriğini ve yapısını etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The protective family system, which is a sociopolitical phenomenon, is a system that has been updated in parallel with the changes in the social structure from the history of the Republic to the present day. A child who is subjected to adverse conditions in their biological family for various reasons is taken under the responsibility of the welfare state and placed with a protective family deemed most suitable for the child. Ensuring that the child under protection grows up in an environment of love and security with the protective family and is reintegrated into society is of great importance for both the welfare state and society. Although protective care is a modern-day phenomenon, the guardianship of the vulnerable child is an ancient phenomenon. It has been observed that many of the factors influencing the guardianship of the vulnerable child are sociocultural in nature. The main purpose of this study, based on such an observation, is to make a phenomenological analysis of the experiences of being a protective family. Our study is limited to the phenomenological analysis of data based on interviews with 14 protective families living in Bursa. The findings of the research reveal that socioeconomic, cultural, and religious factors play a causal and purposive role in the relevant experiences of protective families. Additionally, various sociocultural settings and contexts were found to influence the content and structure of these experiences and related actions.