Sözleşmeye aykırılıktan doğan tıbbî malpraktis halinde milletlerarası özel hukuk bakımından uygulanacak hukuk
Medical malpractice arising from breach of contract in terms of private international law
  1. Tez No: 866856
  2. Yazar: AZRA DADYA ERALP
  3. Danışmanlar: DR. HANDE ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Ülkemizde ve dünyada son senelerde tıbbî malpraktis gündemi yoğun olarak işgal eden bir olgu haline gelmiştir. Ülkeler arası ulaşımın, bilginin ve iletişimin insanlar için daha kolay hale gelmesiyle yabancılık unsuru barındıran malpraktis vakıalarında da artış yaşanmıştır. Tıbbî malpraktisin genel olarak taraflar arasında bulunan sözleşmesel bir ilişkiden doğduğu kabul edilmektedir. Bu nedenle hatalı bir tıbbî uygulamanın sözleşmeye aykırılık teşkil ettiği söylenebilir. Günümüz koşullarında sağlık hizmeti çerçevesinde farklı ülkelerde bulunan tarafların kolaylıkla irtibata geçebiliyor olması yabancılık unsuru taşıyan pek çok sözleşmenin aynı anda vücut bulmasına vesile olmaktadır. Bu bağlamda hatalı tıbbî uygulamanın yabancılık unsuru ihtiva eden sözleşmelerden kaynaklanması halinde uygulanacak hukuk bakımından farklılık doğmakta, uygulanacak bu hukuk ise milletlerarası özel hukuk kuralları çerçevesinde tespit edilmektedir. Her ülkenin tıbbî malpraktis vakıalarına hukukî yaklaşımı farklılık gösterdiğinden uyuşmazlığın çözümüne uygulanacak kanunlar ihtilafı kurallarının tespitinde vasıflandırma önem arz etmektedir. Tıbbî malpraktis sözleşmeye aykırılık hükümleri çerçevesinde ele alındığı takdirde Türk hukukunun uygulanacağı hallerde vasıflandırma 5178 sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun uyarınca yapılmaktadır. Bu nedenle çalışmamız kapsamında tıbbî malpraktisin sözleşmeye aykırılıktan kaynaklandığı hallerde uygulanacak hukukun tespiti MÖHUK'un 24. maddesinde yer verilen sözleşmeden doğan borç ilişkilerine uygulanacak hukuk ve 26. maddesinde yer verilen tüketici sözleşmelerine uygulanacak hukuk çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, medical malpractice has become a significant issue both in our country and globally. With the easier access to transportation, information, and communication among people, instances of malpractice involving foreign elements have increased. It is generally accepted that medical malpractice arises from a contractual relationship between the parties. Therefore, it can be said that a medical practice constitutes a breach of contract. In today's context, the easy communication among parties located in different countries within the framework of healthcare facilitates the simultaneous existence of many contracts involving foreign elements. In this context, the determination of the applicable law in cases where faulty medical practice arises from contracts containing foreign elements varies, and this applicable law is determined within the framework of rules of private international law. Since each country has a different legal approach to medical malpractice cases, the classification is crucial in determining the rules of conflict of laws for resolving disputes. When medical malpractice is considered within the framework of breach of contract provisions, the classification is made according to the Law No. 5178 on International Private Law and Procedural Law for cases where Turkish law will be applied. Therefore, in our study, the determination of the applicable law in cases where medical malpractice arises from a breach of contract is addressed within the framework of the law applicable to contractual obligations stipulated in Article 24 and the law applicable to consumer contracts stipulated in Article 26.