Kemoterapiye bağlı periferik nöropati (CIPN)' de sinir büyüme faktörü (NGF) düzeyleri
Nerve growth factor (NGF) levels in chemotherapy-induced peripheral neuropathy (CİPN)
  1. Tez No: 925627
  2. Yazar: İREM TÜRKOĞLU KUZU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH ORHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Kemoterapinin verdiği hasara bağlı olarak Kemoterapiye Bağlı Periferik Nöropati (CIPN) gelişebilmektedir. Bu çalışmada kanser tedavisi gören çocuklarda gelişen CIPN durumunda Sinir Büyüme Faktörü (NGF) düzeylerini incelenmiş olup nörotoksik ilaç tedavisi alan çocuklarda klinik bulgular ortaya çıkmadan NGF'nin bir öngörücü olup olamayacağının araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Bilim Dalı Servisi'nde nörotoksik bir kemoterapi alan 28 hasta dahil edildi. Bu hastalarda kemoterapiden 1 gün önce, 1 hafta sonra, 1 ay sonra NGF düzeyleri incelenerek nöropati ile aralarındaki ilişki araştırıldı. BULGULAR: Hastaların %28,57'sinde motor nöropati saptanmış olup bu hastaların vinkristin tedavisi aldığı ve tedavi sonrasında nöropati bulgularının düzeldiği saptandı. Tüm hastaların NGF 0. gün değeri 312,25±195,59, NGF 7. gün değeri 393,84±165,38 ve NGF 30. gün değeri 408,84±203,8 olarak bulundu. Hastalarda motor nöropati varlığı ile NGF arasında anlamlı farklılık bulunamadı. Motor nöropati görülen grupta vinkristin tedavi dozu anlamlı olarak daha düşük bulundu. Vinkristin tedavisi alan hastalarda motor nöropati varlığı ile NGF arasında da anlamlı farklılık yoktu. Vinkristine bağlı nörotoksisitenin kümülatif dozla ilişkili olmadığı, tedavinin başlarında daha olası olduğu ve NGF düzeyi yükselmeye devam etmez ise nöropati gelişme ihtimali arttığı saptandı. Yaptığımız lojistik regresyon analizinde ve ROC analizinde motor nöropatiyi açıklayıcı herhangi bir yordayıcı saptanamadı. SONUÇ: Çalışmamızda vinkristin tedavisi alan çocukların 1/3'ünde dikkatli bir nörolojik muayene ile nöropatinin saptanması önemli bir sonuç olup kemoterapötik olarak vinkristin ve türevlerini alan her çocuğun geniş bir nörolojik muayene ile izlenmesinin yerinde olacağını düşünmekte ve önermekteyiz. Bu çalışmada NGF'nin nöroprotektif özelliği vurgulanmış olup ileride yapılacak çalışmalara yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
AIM: Chemotherapy-induced peripheral neuropathy (CIPN) is a common complication caused by neurotoxic drugs. This study investigated whether nerve growth factor (NGF) could be a predictive biomarker for CIPN in children undergoing cancer treatment. MATERIALS AND METHODS: The study involved 28 pediatric cancer patients treated with neurotoxic chemotherapy at Sakarya University. NGF levels were measured one day before, one week after, and one month after chemotherapy. The relationship between NGF levels and neuropathy development was analyzed. RESULTS: Motor neuropathy was observed in 28.57% of the patients, all treated with vincristine, and their symptoms improved post-treatment. NGF levels increased from 312.25±195.59 on day zero to 393.84±165.38 on day seven and 408.84±203.8 on day thirty. However, there was no significant correlation between NGF levels and motor neuropathy. Patients with motor neuropathy received lower vincristine doses, though cumulative dosage was not linked to neurotoxicity, which tended to develop early in treatment. The lack of a sustained NGF level increase was associated with higher neuropathy risk. Logistic regression and ROC analyses did not identify predictive markers for motor neuropathy. CONCLUSION: Neuropathy occurred in one-third of children treated with vincristine, highlighting the importance of detailed neurological assessments during chemotherapy. However, there was no direct link between NGF levels and neuropathy; NGF's potential neuroprotective role warrants further research. Comprehensive monitoring is recommended for all children receiving vincristine or similar drugs.