Increasing liquefaction resistance of saturated cohesionless soils along major coastal highway arteries of İzmir Bay area
İzmir Körfez bölgesi sahil boyu ana karayolları boyunca suya doygun kohezyonsuz zeminlerin sıvılaşma direncinin arttırılması
  1. Tez No: 925628
  2. Yazar: PINAR ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Sıvılaşma, doymuş kumlu zeminlerin sismik olaylar sırasında dayanımını kaybetmesi ile sonuçlanan en önemli geoteknik tehlikelerden biridir. Sıvılaşma ve sonucunda meydana gelen deformasyonlar, aktif tektonik faylara yakın olan ve suya doygun kumlu zeminleri yapısında bulunduran İzmir gibi şehirlerde temel bir sorun teşkil etmektedir. Bu tez kapsamında, İzmir körfezi boyunca ana otoyol arterlerinde sıvılaşma ve sıvılaşma sonrası oturma analizi gerçekleştirilmiştir. İzmir kıyı kesimindeki 82 adet sondaj kuyusuna ait veriler kullanılarak Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ortamında geoteknik veri tabanı oluşturulmuştur. Alsancak-Konak, Konak-Üçkuyular ve Bayraklı otoyolları boyunca sıvılaşmaya karşı güvenlik faktörleri ve bu tabakalarda oturma analizleri yapılarak farklı deprem büyüklükleri (Mw=6.5 ve Mw=5.5 büyüklüğüne karşılık gelen DD-2 ve D-3) için hesaplanmış CBS tabanlı enterpolasyon haritaları elde edilmiştir. Analizler, AlsancakKonak, Konak-Üçkuyular ve Bayraklı bölgelerinde güvenlik faktörünün DD-2 deprem seviyesinde son derece düşük değerlere düştüğünü ortaya koymuştur. DD-2 ve DD-3 seviyelerinde ise sıvılaşma sonrası oturmaların oldukça yüksek değerlere ulaşabileceği gözlemlenmiştir. Bu sonuçlara göre, bu bölgede dinamik kompaksiyon ile iyileştirme yapılması tavsiye edilmiş ve örnek bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bunun yanı sıra, yeni bir teknik olan kolloidal silika ile iyileştirme yöntemi de tanıtılmıştır. Çalışmanın sonuçlarının, bölgenin sismik risklere karşı hassasiyetini değerlendirmek ve bu tür tehlikelere karşı dayanıklılığı artırmak adına, geoteknik mühendisleri ve karar vericilere değerli bilgiler sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Liquefaction, a critical geotechnical hazard, occurs when saturated sandy soils lose their strength during seismic events, causing the soil to behave like a liquid. This phenomenon, along with the resultant damage, is a fundamental problem in cities such as İzmir, which are located near active tectonic boundaries and are characterized by saturated sandy soil compositions. This thesis examines the impact of earthquakes on major coastal highway arteries along the İzmir Bay area, with a specific focus on liquefaction and post-earthquake settlement analysis. A comprehensive geotechnical database was devoleped using Geographic Information System (GIS) technology, incorporating borehole data from 82 drilling sites along the İzmir coastline. GIS-based maps were created to evaluate the factor of safety against liquefaction and induced settlement along the KonakÜçkuyular and Altınyol highways under different seismic scenarios (DD-2 and DD-3, corresponding to magnitudes Mw=6.5 and Mw=5.5 respectively). The analyses revealed that the safety factor in all regions, Alsancak-Konak, Konak-Üçkuyular, and Bayraklı, declined to extremely low levels during the DD-2 earthquake event. It was observed that both at DD-2 and DD-3 levels, post-liquefaction settlements could reach significantly high values. Therefore, a dynamic compaction procedure has been proposed to enhance liquefaction resistance in these areas, accompanied by an exemplary study. Additionally, colloidal silica, a novel soil improvement technique, has been introduced. The results of the study aim to provide valuable insights for geotechnical engineers and decision-makers in assessing the vulnerability of main coastal arteries.