Adölesan erkek futbolcularda FİFA 11+ ısınma programının çeviklik, sürat, reaksiyon zamanı ve efor dispnesi üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of FİFA 11+ warm-up program on agility, speed, reaction time, and exertional dyspnea in adolescent male football players
  1. Tez No: 925669
  2. Yazar: MUHAMMET TAN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Uluslararası Futbol Federasyonlar Birliği (FIFA) Tıbbi Değerlendirme ve Araştırma Merkezi (F-MARC) tarafından futbol yaralanma sıklığını azaltmak için geliştirilen FIFA 11+; basit egzersizlerden oluşan kolay uygulanabilir spor yaralanmasını önleyen bir ısınma programıdır. Çalışmamızda, FIFA 11+ ısınma programının adölesan erkek futbolcularda çeviklik, sürat, reaksiyon zamanı ve efor dispnesi üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Adölesan erkek altyapı futbolcuları deney (16) ve kontrol (16) grubu olmak üzere rastgele iki gruba ayırılmıştır. Kontrol grubu rutin antrenman programına devam ederken, deney grubu rutin antrenman programına ek olarak 6 hafta boyunca haftada 3 gün FIFA 11+ ısınma programı uygulanmıştır. Çalışmamızda sonuç ölçümleri olarak; illionis çeviklik testi, 20 metre sürat testi, nelson ayak reaksiyon testi ve efor dispnesini ölçmek için modifiye borg skalası kullanılmıştır. Değerlendirmeler çalışmaya başlamadan önce ve 6. haftanın sonunda uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
FIFA 11+ which is improved by the International Association of Football Associations (FIFA) Medical Assessment and Research Center (F-MARC) in order to decrease football injury frequency is a warm-up program composed of simple exercises, easy to implement and prevent sports injuries. The aim of this study was to investigate the effect of FIFA 11+ warm-up program on agility, speed, reaction time, and exertional dyspnea in adolescent male football players. Adolescent male youth football players were divided into two random groups as experiment (16) and control (16). While the control group continued their routine training program, the experiment group applied the FIFA 11+ warm-up program for six weeks three times a week in addition to their routine training program. In our study as a strain measurement Illionis agility test, 20-meter speed test, Nelson foot reaction test, and in order to measure exertional dyspnea modified borg scale is used. Measurements are applied at the beginning and at the end. According to statistical analysis, while the result of 20-meter speed test in both groups statistically have a significant improvement, only the experiment group has a significant improvement at Illionis agility test score.