Otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan çocuklarda geleneksel çocuk oyunu öğretiminde video model yönteminin etkisi
Effect of video model method in teaching traditional child games in children with autism spectrum disorder (ASD)
  1. Tez No: 925670
  2. Yazar: SATI ERGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR EMRE KOCAÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada otizm spektrum bozukluğu tanısı almış öğrencilere geleneksel çocuk oyunu öğretiminde video modelin etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma tek-denekli araştırma modellerinden, katılımcılar arası yoklama denemeli çoklu yoklama modelinde yürütülmüştür. Çalışma otizm spektrum bozukluğu tanısı almış 4- 5 yaşında üç öğrenci (iki erkek ve bir kız) ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, araştırma kriterlerini karşılayan, Özel Eğitim Anaokulu öğrencileri katılmıştır. Araştırmada öğrencilere Kutu Kutu Pense ve Benim Bir Atım Var oyunlarının öğretimi yapılmıştır. Araştırma verileri 2023-2024 eğitim-öğretim yılında toplanmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin, öğretmenlerinin ve ebeveynlerinin görüşlerine ilişkin toplanan verilerden çalışmanın sosyal geçerliği saptanmıştır. Çalışma sonucunda, video modelin OSB olan öğrencilere geleneksel çocuk oyunlarını kazandırmada etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin kazandığı hedef becerileri koruyabildiği ve çalışmanın sosyal geçerliğinin yüksek düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of the video model in teaching traditional children's games to students diagnosed with autism spectrum disorder. The study was conducted in a multiple probe design with probe trials between participants, one of the single-subject research models. The study was conducted with three 4-5 year-old students (two boys and one girl) diagnosed with autism spectrum disorder. Special Education Kindergarten students who met the inclusion criteria participated in the study. In the study, the students were taught the games Boxes of Pliers and I Have a Horse. The research data were collected in the 2023-2024 academic year. The social validity of the study was determined from the data collected regarding the opinions of the participating students, their teachers, and their parents. As a result of the study, it was determined that the video model was effective in teaching traditional children's games to students with autism spectrum disorder. It was also concluded that the students were able to maintain the target skills they acquired and that the social validity of the study was high.