TRT repertuarında Denizli türkülerinin makam-ayak, tür ve usul yönünden incelenmesi
Deals with modes, foot and rhytmic patterns in Denizli folk songs included in the reportoire of the TRT (Turkish Radio Television)
  1. Tez No: 92567
  2. Yazar: ZEYNEL DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ATINÇ EMNALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZET Yapmış olduğum bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ayak ve makam kavramları açıklanarak bu kavramlarla ilgili görüşleri içermektedir. İkinci bölümde ise geleneksel Türk Halk Müziği ve geleneksel Türk Sanat Müziğinde perdeler ve ses sistemleri açıklanarak örnekler verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise TRT repertuarında bulunan Denizli Türkülerinin makam, ayak, ve usul yönünden incelenmeleri ele alınmıştır. Sonuç olarak TRT repertuarında bulunan Denizli türkülerinin makam tasnifleri yapılarak; usulleri ve türleri incelenerek yüzdelik tablolarıyla sunulmuştur. Bu tabloların sonucunda Denizli türkülerinin %81,48'i makam tasnifine uygunluk göstermiştir. Bu sonuçtan da anlaşılacağı gibi ayak kavramının artık hükmü kalmadığı terminolojide ayak yerine makamların kullanılması gerekliği ortaya çıkmıştır. Ayrıca Denizli türkülerini tür ve usul yönünden de tasnifi yapılmış, bu konuda da istatistiki bilgiler tablo halinde sunulmuştur. 105
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study I have carried out is composet of three sections. The first section, where foot and mode concepts are explained, mainly contains views concerning these melodic patterns. In the second section the pitch and sound systems in traditional Turkish Folk Music and with examples. The third and the last section mainly deals with modes,foot and rhytmic patterns in Denizli folk songs included in the repertoire of the T.R.T (Turkish Radio, Television). In conclusion, mode classifications of Denizli folk songs in the repertoire of the T.R.T. have been carried out, rhytmic patterns and types investigated and their percentage tables presented.81,48% of Denizli folk songs have been found to be in conformitye with mode classifications As can be seen from these results, it has been concluded that the foot concept is longer valit, and that modes instead of foot should be useed in terminology. Moreover, Denizli folk sonngs have also been classified according to type and rhytmic pattern and related statistical data have been presented. 106