TRT repertuarında bulunan Kütahya türkülerinin makam-ayak, tür ve usül yönünden incelenmesi
Deals with modes, foot rhytmic patterns in Kütahya folk songs included in the of the TRT
- Tez No: 92568
 - Danışmanlar: DR. ATINÇ EMNALAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Müzik, Music
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Yapmış olduğum bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ayak ve makam kavramları açıklanarak bu kavramlarla ilgili görüşleri içermektedir. İkinci bölümde ise geleneksel Türk Halk Müziği ve geleneksel Türk Sanat Müziğinde perdeler ve ses sistemleri açıklanarak örnekler verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise TRT repertuarında bulunan Kütahya türkülerinin makam, ayak, ve usul yönünden incelenmeleri ele alınmıştır. Sonuç olarak TRT repertuarında bulunan Kütahya türkülerinin makam tasnifleri yapılarak; usulleri ve türleri incelenerek yüzdelik tablolarıyla sunulmuştur. Bu tabloların sonucunda Kütahya türkülerinin % 90'ı makam tasnifine uygunluk göstermiştir. Bu sonuçtan da anlaşılacağı gibi ayak kavramının artık hükmü kalmadığı terminolojide ayak yerine makamların kullanılması gerekliği ortaya çıkmıştır. Ayrıca Kütahya türkülerini tür ve usul yönünden de tasnifi yapılmış, bu konuda da istatistiki bilgiler tablo halinde sunulmuştur. 85
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study I have carried out is composet of three sections. The first section, where foot and mode concepts are explained, mainly contains views concerning these melodic patterns. In the second section the pitch and sound systems in traditional Turkish Folk Music and with examples. The third and the last section mainly deals with modes,foot and rhytmic patterns in Kütahya folk songs included in the repertoire of the T.R.T (Turkish Radio, Television). In conclusion, mode classifications of Kütahya folk songs in the repertoire of the T.R.T. have been carried out, rhytmic patterns and types investigated and their percentage tables presented.90% of Kütahya folk songs have been found to be in conformity e with mode classifications.As can be seen from these results, it has been concluded that the foot concept is longer valit, and that modes instead of foot should be useed in terminology. Moreover, Kütahya folk sonngs have also been classified according to type and rhytmic pattern and related statistical data have been presented. 86