Gaz sensörlerinin teorik modellenmesi
Theoretical modeling of gas sensors
- Tez No: 925674
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bir iletken polimer olandithieno(3,2-b:2',3'-d)pyrrole (DTP) molekülü ile yapılan çalışmada, metan gazı (CH4) ile etkileşimi neticesinde, üretilen sensör mekanizması için Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) B3LYP 6-31G(d) seviyeleri kullanıldı. DTP molekülü ile tasarlanan bu sensör mekanizmasında, DTP molekülü, CH4 ile karşılaştığında, molekülde meydana gelen değişimler, geometrik ve elektronik anlamda incelendi.UV-Vis spektrumu analizleri yapıldı. Zamana Bağlı Yoğunluk Fonksiyon Teorisi (Time-DependentDensityFunctionTheory, TD-DFT) metoduaracılığıyla HOMO ve LUMO enerjileri ve elektronik geçişleri teorik anlamda incelendi.Yapılan teorik hesaplamalar neticesinde HOMO ve LUMO enerji seviyeleri arasındaki bant boşluğunda azalma olduğu gözlendi. Bunun da molekülün yapısal iletkenliği artırdığı sonucuna varıldı. Yapılan bu hesaplamalar neticesinde DTP molekülünün sensör olarak kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In a study conducted with dithieno(3,2-b:2',3'-d)pyrrole (DTP), a conductive polymer, the interaction of methane gas (CH4) with the molecule was investigated using Density Functional Theory (DFT) at the B3LYP 6-31G(d) level for the designed sensor mechanism. In this sensor mechanism designed with the DTP molecule, the changes in the molecule upon exposure to CH4 were analyzed in terms of geometric and electronic properties. UV-Vis spectrum analyses were performed. The TimeDependent Density Functional Theory (TD-DFT) method was used to theoretically examine the HOMO and LUMO energies and electronic transitions. Theoretical calculations revealed a decrease in the band gap between the HOMO and LUMO energy levels. This reduction was concluded to enhance the structural conductivity of the molecule. Based on these calculations, it was determined that the DTP molecule can be used as a sensor.