Beyaz yakalı çalışanların beslenme durumları ile sürdürülebilir gıda okuryazarlığı düzeyleri ve beslenme tutumları ile ilişkisi
The relationship between the nutritional status of white-collar workers, their levels of sustainable food literacy and their attitudes towards nutrition
- Tez No: 925673
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİTNAT ŞULE ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sürdürülebilir beslenme programları; düşük çevresel etkiye sahip, ekosistem ve biyoçeşitliliği koruyan, nesillerin sağlıklı yaşamasına destek olan, besleyici ve sağlıklı gıda tercihlerini içeren programlardır. Gıda tercihleri ise bireylerin beslenme tutumlarının bir göstergesi olup, gıda okuryazarlığı düzeylerinden etkilenmektedir. Bu bilgilerden yola çıkılarak çalışmamızda, beyaz yakalı çalışanlarda sürdürülebilir beslenme bilgisinin sağlıklı beslenme davranışını oluşturup oluşturmadığını tespit etmek amaçlanmıştır. İstanbul ilinde çalışan, yaş ortalaması 32,65±8,21 yıl olan %48,70 (n:57)'si kadın ve %51,28 (n:60)'ı erkek toplam 117 kişi üzerinde yapılmıştır. Sosyo-demografik bilgiler, beslenme anemnezi, 24 saatlik besin tüketimi ve sıklığı, boy, ağırlık, vücut bileşimi vb. antropometrik ölçümleri içeren anket formu ile sürdürülebilir gıda okuryazarlığı ve beslenme tutum ölçeği araştırmacı tarafından yüz yüze uygulanmıştır. Katılımcıların BKİ ortalamaları cinsiyetlere göre sırasıyla; erkek 27,69±3,75 kg/m2, kadın 24,17±4,10 kg/m2 olup, beslenme tutum ölçeğinden 66,28±12,73, sürdürülebilir gıda okuryazarlığı ölçeğinden ise 135,04±20,29 olmak üzere yüksek puan almışlardır. Çalışma grubunun besin tüketim sıklığı, günlük tükettikleri enerji ve besin ögeleri miktarları referans olarak kabul edilen Türkiye Beslenme Rehberi (TÜBER) değerleri ile karşılaştırılmış ve araştırma grubunun yeterli ve dengeli beslendiği sonucuna varılmıştır. Bireylerin günlük besin tüketim sıklıklarına bakıldığında et, balık ve yumurta gibi proteinden zengin yiyecekleri daha fazla tükettikleri ve buna bağlı olarak protein ve yağdan gelen enerji oranlarının TÜBER'de önerilenin üzerinde olduğu görülmüştür. Beyaz yakalı çalışanların sürdürülebilir gıda okuryazarlığı ile beslenme tutumları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olup, bu ilişki beslenme durum ve tutumlarına yansıdığı, beslenme durum ve tutumlarının yeterli ve dengeli beslenme yönünde olduğu bulunmuştur. Ayrıca beyaz yakalı çalışanların beslenme durumlarının saptanması, değerlendirilmesi ve iyileştirilmesi iş verimlerinde de olumlu iyileşmeler sağlayacaktır. Sonuç olarak; sürdürülebilir gıda okuryazarlığının, beslenme tutumu ve davranışı ile beslenme durumu üzerine etkilerinin farklı gruplarda yapılacak yeni çalışmalar ile desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Sustainable nutrition programs are designed to have a low environmental impact, protect ecosystems and biodiversity, support healthy living for future generations, and include nutritious and healthy food choices. Food preferences are indicators of individuals' nutritional attitudes and are influenced by their level of food literacy. Based on this information, the aim of our study is to determine whether sustainable nutrition knowledge contributes to healthy eating behaviors among white-collar employees. The study was conducted in Istanbul with a total of 117 participants, consisting of 48,70% (n:57) women and 51,28% (n:60) men, with an average age of 32,65±8.,1 years. Data were collected through a face-to-face questionnaire that included sociodemographic information, dietary history, 24-hour food consumption and frequency, anthropometric measurements such as height, weight, and body composition, as well as scales for sustainable food literacy and nutritional attitudes. The participants' BMI averages were 27,69±3,75 kg/m² for men and 24,17±4,10 kg/m² for women. They scored 66.28±12.73 on the nutritional attitude scale and 135,04±20,29 on the sustainable food literacy scale, indicating high scores. The food consumption frequency, daily energy intake, and nutrient amounts consumed by the study group were compared with the reference values of the Turkey Nutrition Guide (TÜBER). When examining individuals' daily food consumption frequencies, it was observed that they consumed protein-rich foods such as meat, fish, and eggs more frequently. Consequently, the proportion of energy derived from protein and fat was found to exceed the recommendations outlined in the Turkey Nutrition Guide (TÜBER). A statistically significant relationship was found between the sustainable food literacy and nutritional attitudes of white-collar workers, and this relationship was reflected in their nutritional status and attitudes, which were oriented towards adequate and balanced nutrition. Additionally, the assessment, evaluation, and improvement of the nutritional status of white-collar workers will lead to positive improvements in work productivity. In conclusion, the impact of sustainable food literacy on nutritional attitudes, behaviors, and nutritional status should be supported by new studies conducted in different groups.