Eyüpsultan ilçesindeki bir hastanede diyetisyen polikliniğine başvuran tip 2 diyabetiklerde kahvaltıda verilen karbonhidrat miktarı ve çeşidinin tokluk kan şekerine etkisi
The effect of the amount and type of carbohydrate given at breakfast on postprandial blood glucose in type 2 diabetics who applied to the dietitian outpatient clinic in a hospital in eyüpsultan district
  1. Tez No: 925690
  2. Yazar: GAMZE SABER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİTNAT ŞULE ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, kendi kan şekeri ölçümlerini yapan Tip 2 diyabet tanısı almış hastalarda, beslenme tedavisinde tüketilen karbonhidrat miktarı ve çeşidinin açlık ve kahvaltı sonrası 2. saat tokluk kan şekerleri düzeylerine etkisini incelemektedir. Araştırmanın çalışma grubu İstanbul Eyüpsultan İlçesinde bulunan bir hastanenin Diyetisyen Polikliniği'ne başvuran tip 2 diyabet tanısı almış yaş ortalaması 49,40±10,12 yıl olan, 107'si kadın, 80'i erkek olmak üzere toplam 187 Tip 2 diyabet tanılı bireyden oluşturmaktadır. Çalışmanın verilerinin toplanmasında literatüre dayalı olarak hazırlanmış olan“Demografik Bilgi Formu”ile“4 Günlük Besin Tüketim Kaydı”,“Kan Şekeri Ölçümü”ve“Besin Tüketim Sıklığı Kaydı”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS-28 paket programı ile BEBIS programları kullanılarak yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, cinsiyetler arasında enerji, protein, karbonhidrat, sakkaroz, sodyum ve C vitamini alımları gibi çeşitli besin ögesi tüketim düzeylerinde anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Erkeklerin enerji, protein, karbonhidrat, çoklu doymamış yağ, sakkaroz, odyum ve C vitamini alımları kadınlara göre anlamlı derecede yüksek bulunurken, kadınların kahvaltıda şeker alkolleri ve A vitamini alımları erkeklere göre daha yüksek saptanmıştır. Ayrıca, kadınların açlık kan şekeri düzeylerinin erkeklere kıyasla daha düşük olduğu belirlenmiştir. Besin tüketimi çısından kefir ve balık tüketiminin açlık ve tokluk kan şekeri seviyelerini artırdığı, beyaz ekmek, simit, hamur tatlıları, bal, reçel ve kolalı içecek tüketimlerinin se bu seviyeleri düşürdüğü görülmüş olup, bu sonuç kahvaltıda alınan karbonhidrat çeşit ve miktarının yanısıra düzenli kontrolün glisemik kontrolün sağlandığını göstermektedir. Sonuçta Tip 2 diyabetiklerde kahvaltıda verilen karbonhidrat miktarı ve çeşidinin tokluk kan şekeri üzerinde anlamlı etkileri olduğu, özellikle düşük glisemik indeksli karbonhidrat kaynaklarının kan şekeri kontrolünü iyileştirmede önemli bir rol oynadığı ve bu konuda yeni çalışmalara ihtiyaç olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of fasting blood glucose on the amount and type of carbohydrate consumed in nutrition therapy on postprandial blood glucose measured at the 2nd hour after breakfast in patients diagnosed with Type 2 diabetes who measure their own blood sugar. For this purpose, the research is descriptive and cross-sectional in the quantitative research design and was carried out by survey method. The study group of the research consists of a total of 187 individuals diagnosed with Type 2 diabetes, 107 of whom are women and 80 of whom are men, who applied to the Dietitian Polyclinic of a hospital in Eyüpsultan District of Istanbul. In the collection of the data of the study,“Demographic Information Form”prepared based on the literature,“4-Day Food Consumption Record”,“Blood Glucose Measurement”and“Food Consumption Frequency Record”were used. The analysis of the obtained data was performed using SPSS-28 package program and BEBIS programs. According to the findings of the research, it has been determined that there are significant differences in the consumption levels of various nutrients such as energy, protein, carbohydrate, sucrose, sodium and vitamin C intakes between the sexes. While men's energy, protein, carbohydrate, polyunsaturated fat, sucrose, sodium and vitamin C intakes were found to be significantly higher than women's, women's sugar alcohol and vitamin A intakes at breakfast were found to be higher than men's. In addition, it was determined that women's fasting blood sugar levels were lower than men's. In terms of food consumption, it was seen that kefir and fish consumption increased fasting and postprandial blood sugar levels, while white bread, bagel, pastry, honey, jam and cola beverage consumption decreased these levels, and this result shows that regular control as well as the type and amount of carbohydrates taken at breakfast ensure glycemic control. As a result, it was seen that the amount and type of carbohydrates given at breakfast in Type 2 diabetics had significant effects on postprandial blood sugar, and especially low glycemic index carbohydrate sources played an important role in improving blood sugar control and new studies were needed on this subject.