Defining culture and people related processes in advanced data analytics projects
Gelişmiş veri analitiği projelerinde kültür ve insanlarla ilgili süreçlerin tanımlanması
- Tez No: 925691
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN ÖZCAN TOP, DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU EMİNE AYSOLMAZ İREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Yeni bir alan olarak, gelişmiş veri analitiği (ADA), şirketlere verilerden türetilen içgörüler sunarak rekabet avantajları elde etmelerini sağlar. ADA'dan iş değeri elde etmek için, kuruluşlar; altyapı (teknoloji), veri yönetimi, insanlar ve kültür dahil olmak üzere farklı alanlarda çeşitli yetenekler geliştirmelidir. Mevcut literatür, diğer boyutlar yerine teknik yönleri tutarlı bir şekilde vurgulamakta ve insanlar ve kültürle ilgili yetenekler hakkında nispeten sınırlı bilgi sağlamaktadır. Bu tez, sistematik bir literatür taraması (SLT( ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla insan ve kültür boyutları ile ilgili yetenekler için süreçler ve pratikler sağlayarak bu boşluğu doldurmaktadır. Başlangıçta, SLT yoluyla, ilgili yetenekler iki düzeye kategorize edilmiş ve bir dizi bileşenle tanımlanmıştır. Bu yapılandırılmış listeler, kuruluşların ADA projelerini uygulama ve yönetimini geliştirmelerine yardımcı olmak için, People CMM'den uyarlanmış süreç alanlarını ve aktiviteleri tanımlayarak genişletilmiştir. Bu araştırma, veri analitiği projelerinin başarılı bir şekilde uygulanması için gerekli olan insani ve kültürel boyutları ele alan uygulamalar sağlayarak hem akademik literatüre hem de endüstriye katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Advanced data analytics (ADA), as an emerging field, empowers companies in gaining competitive advantages by offering insights derived from data. To derive business value from ADA, organizations must develop various capabilities across different areas, including infrastructure (technology), data management, people, and culture. Previous literature has consistently emphasized technical aspects over other dimensions, providing comparatively limited information about capabilities related to people and culture. This thesis fills this gap by providing processes and practices about people and culture capabilities through a systematic literature review (SLR) and semi-structured interviews. Initially, through an SLR, related capabilities were categorized into two levels and defined with a set of components. These structured lists were further extended by defining related processes and practices, tailored from People CMM, to support organizations in enhancing the implementation and management of ADA projects. This research contributes to both academic literature and industry by providing practices that address the people and cultural dimensions essential for the successful implementation of data analytics projects.