İleri yaş düvelerde selenyum uygulamasının gebelik ve hematolojik değerler üzerine etkisi
Effect of selenium application on pregnancy and hematological values in older-age heifers
- Tez No: 925707
- Danışmanlar: PROF. TAHİR KARAŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada; 3 ve daha fazla sayıda suni tohumlama veya boğa kullanılmasına rağmen gebe kalmamış ileri yaş düvelerin gebe kalmaları amacıyla kas içi yolla uygulanan uzun etkili selenyumun ileri yaş düvelerde gebelik oranı üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırma amacıyla gebe kalmayan 60 baş Holstein düve üç gruba ayrıldı. Kontrol grubunda bulunan düvelere suni tohumlama amacıyla senkronizasyon programı uygulandı. 2. grupta bulunan düvelere tek doz baryum selenat uygulandı. Aynı gün suni tohumlama amacıyla senkronizasyon programı uygulandı. 3. grupta bulunan düvelere 20 gün arayla 2 doz baryum selenat uygulandı. Uygulamanın ilk günü suni tohumlama amacıyla senkronizasyon programı yapıldı. Senkronizasyon programı amacıyla 11 gün arayla prostaglandin uygulandı. Suni tohumlamanın 35. gününde düvelere gebelik muayenesi yapıldı. Her grupta uygulamanın ilk, 20 ve 35. günde antikoagülanlı ve jelli tüplere kan numuneleri alındı. Antikoagülanlı tüplere alınan kan örneklerinde, hemogram değerleri belirlendi. Jelli tüplere alınan kanlar laboratuvarda santrifüje edilerek serum örnekleri alındı. Serumda selenyum düzeyleri incelendi. Gruplar arasında RBC, MCH, Se değerleri arasında önemli bir fark olduğu görüldü (P0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, The effect of long-acting selenium administered intramuscularly on the pregnancy rate of older heifers, which were not pregnant despite the use of 3 or more artificial inseminations or bulls, was investigated. For research purposes, 60 Holstein heifers that did not become pregnant were divided into three groups. A synchronization program was applied to the heifers in the control group for artificial insemination. A single dose of barium selenate was applied to the heifers in the 2nd group. A synchronization program was implemented for the purpose of artificial insemination on the same day. Heifers in the 3rd group were administered 2 doses of barium selenate with an interval of 20 days. On the first day of the application, a synchronization program was applied for artificial insemination. For the purpose of the synchronization program, prostaglandin was applied every 11 days. Pregnancy examination was performed on the heifers on the 35th day of artificial insemination. Blood samples were taken into anticoagulant and gel tubes on the first, 20th and 35th days of the application in each group. In blood samples taken into anticoagulant tubes, hemogram values were determined. Blood collected in gel tubes was centrifuged in the laboratory and serum samples were taken. Selenium levels in serum were examined. There was a significant difference in RBC, MCH, Se values between the groups (P0.05).