hiperlipidemi hastalarının diyetlerinin toplumla karşılaştırılması
Comparison of dietary habits between hyperlipidemic patients and the general population
- Tez No: 1015951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKTUĞ KILINÇARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; tıp merkezine başvuran hiperlipidemi hastalarının günlük diyet örüntülerini sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubu (toplum) ile karşılaştırmalı olarak analiz etmek; makro-mikro besin ögesi alımları ile sosyodemografik ve davranışsal faktörlerin diyet üzerindeki etkilerini kantitatif olarak ortaya koymaktır. Yöntem: Kesitsel tipteki bu araştırma, 01.10.2025 - 31.12.2025 tarihleri arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 18 yaş üzeri 149 katılımcı (72 hiperlipidemi tanılı, 77 kontrol) ile yürütülmüştür. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, beslenme bilgi düzeyleri ve fiziksel aktivite durumları (IPAQ-Kısa Formu) anketle sorgulanmış; beslenme durumları 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı alınarak My BeBiS programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde ki-kare, t-testi ve çok değişkenli doğrusal regresyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların %49,0'u (n=73) kadın, %51,0'i (n=76) erkektir. Hiperlipidemi grubunun yaş ortalaması (58,44±15,90 yıl), kontrol grubundan (36,66±12,42 yıl) anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,018). Hiperlipidemi olan bireylerde kronik hastalık sayısı daha fazla iken (p<0,001), beslenme bilgi düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük saptanmıştır (p=0,001). Kontrol grubunun günlük ortalama enerji (1407,60±660,43 kcal vs 1162,82±452,76 kcal; p=0,023), karbonhidrat (133,37±69,76 g vs 105,41±54,18 g; p=0,038), yağ (66,29±44,89 g vs 57,61±24,85 g; p=0,017) ve kilogram başına protein (0,91±0,54 g/kg vs 0,70±0,29 g/kg; p=0,032) alımları hastalardan yüksek bulunmuştur . Çok değişkenli regresyon analizlerinde, diğer sosyodemografik faktörler kontrol edildiğinde; su alımını yordayan model anlamlı bulunmuş (p=0,011); karbonhidrat alımı ile hiperlipidemi varlığı arasında bağımsız ve negatif yönlü (azalmaya işaret eden) bir ilişki saptanmıştır (p=0,006). Protein (p=0,012), B3 vitamini (p=0,003) ve B6 vitamini (p=0,038) alımlarının, yaştaki artışla bağımsız olarak daha düşük düzeylerde seyrettiği görülmüştür.B12 vitamini alımında ise hiperlipidemi varlığı (p=0,002) bağımsız ve pozitif yönlü (artışla ilişkili) bulunmuştur. Mineral regresyonlarında, hiperlipidemi varlığının daha düşük bakır (p=0,004), flor (p<0,001) ve magnezyum (p<0,001) alımı ile bağımsız olarak ilişkili olduğu; selenyum alımında ise bağımsız bir artışla birliktelik gösterdiği (p=0,003) saptanmıştır. Sonuç: Hiperlipidemi, yalnızca lipid fraksiyonlarındaki sapmalarla değil; ileri yaş, düşük eğitim ve beslenme bilgi düzeyi ile değişen diyet örüntülerini kapsayan çok boyutlu bir metabolik patolojidir. Hastaların besin ögesi alımlarının yetersizliği ve profesyonel beslenme desteğine çoğunlukla tanı aldıktan sonra yönelmeleri (p<0,001), birinci basamak sağlık hizmetlerinde erken dönem risk taramalarının, beslenme okuryazarlığının artırılmasının ve bireyselleştirilmiş tıbbi beslenme tedavisinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the daily dietary patterns of patients diagnosed with hyperlipidemia with a healthy control group (community) and to quantitatively evaluate the effects of macronutrient-micronutrient intake, sociodemographic, and behavioral factors on diet. Method: This cross-sectional study was conducted between 01.10.2025 and 31.12.2025 with 149 participants aged over 18 (72 with hyperlipidemia, 77 controls) who admitted to Çanakkale Onsekiz Mart University Health Practice and Research Hospital, Department of Family Medicine Outpatient Clinic. Sociodemographic characteristics, nutritional knowledge levels, and physical activity levels (IPAQ-Short Form) were evaluated using a survey. Dietary intake was assessed via a 24-hour dietary recall and analyzed using My BeBiS (Version 9.0) software. Chi-square, t-test, and multivariate linear regression analyses were used for data analysis. Results: Of the participants, 49.0% (n=73) were female and 51.0% (n=76) were male. The mean age of the hyperlipidemia group (58.44±15.90 years) was significantly higher than that of the control group (36.66±12.42 years) (p=0.018). Participants with hyperlipidemia had a significantly higher number of chronic diseases (p<0.001) and a significantly lower level of nutritional knowledge compared with the control group (p=0.001). The control group had significantly higher mean daily energy intake (1407.60±660.43 vs. 1162.82±452.76 kcal; p=0.023), carbohydrate intake (133.37±69.76 vs. 105.41±54.18 g; p=0.038), fat intake (66.29±44.89 vs. 57.61±24.85 g; p=0.017), and protein intake per kilogram of body weight (0.91±0.54 vs. 0.70±0.29 g/kg; p=0.032) than the hyperlipidemia group. In multivariable regression analyses, the model predicting daily water intake was statistically significant (p=0.011). Hyperlipidemia was independently and inversely associated with carbohydrate intake (p=0.006). Increasing age was independently associated with lower intakes of protein (p=0.012), vitamin B3 (p=0.003), and vitamin B6 (p=0.038). In contrast, hyperlipidemia was independently and positively associated with vitamin B12 intake (p=0.002). In the mineral regression models, hyperlipidemia was independently associated with lower intakes of copper (p=0.004), fluoride (p<0.001), and magnesium (p<0.001), whereas it was independently associated with higher selenium intake (p=0.003).Conclusion: Hyperlipidemia is a multidimensional metabolic pathology associated with advanced age, lower education, and lower nutritional knowledge, rather than just biochemical alterations. The insufficient nutrient intake among patients and their tendency to seek professional nutritional support only after diagnosis (p<0.001) emphasize the necessity of early cardiovascular risk screening, improving health literacy, and implementing individualized medical nutrition therapy in primary care.