Kentsel dönüşüm alanlarının planlamasının meskûn alana etkisi: Esenler örneği
The impact of urban transformation planning on residential area: The example of Esenler
  1. Tez No: 925737
  2. Yazar: SERKAN KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PELİN PINAR GİRİTLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ülkemizde ve dünyadaki büyük kentlerde oluşan ekonomik olanaklar, kırsal alanda yaşayan kesimin hızlı bir şekilde büyük kent merkezlerine doğru göçünü başlatmıştır. Kırdan kente doğru artan yoğun göç ile birlikte kent merkezleri doygunluk seviyesine ulaşmıştır. Göç hareketlerinin yoğunlaşmasının sonucu olarak yeni yerleşim alanlarına ihtiyaç duyulmuş ancak bu ihtiyacın karşılanması kamu eliyle değil göç eden nüfus tarafından gerçekleştirilmiştir. Daha sonrasında kamu eliyle verilen çeşitli imar afları bu kaçak ve denetimsiz yapı ve alanlara yasal bir çerçeve kazandırmıştır. Sürecin devamında ise söz konusu alanlar için imar planları hazırlanmıştır. Ancak bu imar planları hazırlanırken mevcut durum esas alınmış olup bu nedenle imar planı değil de bir hâlihazır harita oluşturmaktan öteye gidilememiştir. 17 Ağustos 1999 depremi sonrası mevcut kent alanlarının yeterince güvenli ve sağlıklı yapılardan oluşmadığı ve muhtemel bir afetin meydana gelmesi halinde can ve mal kaybına neden olduğu anlaşılmış olup 17 ağustos 1999 tarihinden sonra mevcut kent planlarının ve yapıların yenilenmesi durumunda nasıl ve ne şekilde olacağını tekrardan belirlememiz gerektiğini hazin bir şekilde de olsa bize göstermiştir. Şehir planlamasının şehrin yalnızca yüzeyiyle değil, zemin durumuna göre de planlanması gerektiğini göz ardı edilemez şekilde bize göstermiştir. Bu çalışma ile Esenler İlçesi özelinde incelemeler yapılarak meskûn alan ve 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun çerçevesinde belirlenen kentsel dönüşüm alanlarında dönüşümün nasıl olduğu ve meskûn alan ile arasındaki farklılıkların ne şekilde olduğu değerlendirilmektedir. Elde edilen veriler ışığında bu farklılıkların ne gibi sonuçlar ortaya çıkaracağı belirlenecektir. Sonuç kısmına gelindiğinde ise meskûn alan ile kentsel dönüşüm alanlarının uygulama sürecinin nasıl ve ne şekilde olacağına açıklık getirilecektir.
Özet (Çeviri)
The economic opportunities that emerged in the big cities of our country and of the world have started to get migration rapidly in the segments of the rural areas without economic opportunities to the big city centers. Gradually increasing migration trend which occured from rural areas to the urban areas caused to maximize the saturation level of the urban centers. As a result of the intensification of migration movements, new settlement areas were needed, but this need was not met by the public, but by the migrating population. This situation caused the formation of the settlements to be uncontrolled, unhealthy, unengineered and unplanned. Later, various construciton amnesties granted by the public provided a legal framework for these illegal and uncontrolled structures and areas. In the continuation of the process, development plans were prepared for the areas in question. However, while preparing these development plans, the existing structures and roads were taken as basis. Therefore, it only lead to make a basemap for the cases rather than creating a development plan. After the earthquake of August 17, 1999, it was understood that the existing urban areas did not have sufficiently safe and healthy structures. Moreover, the disaster caused loss of life and property. In the event of a possible disaster, and it showed us, unfortunately, how and in what way the existing urban plans and structures would be renewed after August 17, 1999. It clearly demonstrated that urban planning should be planned not only according to the surface of the city but also according to the ground conditions. With this study, Esenler District specific examinations are made and how the transformation is in the urban transformation areas declared within the scope of the Law No. 6306 on Transformation of Areas Under Disaster Risk and what the differences are with the residential area are evaluated. In the light of the obtained data, it will be determined what kind of results these differences will bring. In the conclusion part, it will be clarified how and in what way the implementation process of the residential area and urban transformation areas will be.